Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
19/05/2024 - 14:40

Niezwykłe miejsce pod Nowym Sączem. Ten klimat i urzekające zachody słońca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Miejsce niezwykłe i urzekające. Mieszkańcom Sądecczyzny jest ono dobrze znane. Letnią porą ciągną tutaj również turyści. Z tego miejsca rozpościerają się również bajeczne widoki na Jezioro Rożnowskie, które przyciąga tysiące osób. Naprawdę warto to bajeczne miejsce odwiedzić.

O jakim miejscu mowa? Oczywiście o zamku w Rożnowie. W zamierzchłych czasach rożnowski zamek należał do jednego z największych rycerzy średniowiecznej Europy, niezłomnego bohatera bitwy pod Grunwaldem - Zawiszy Czarnego.

Okazałego zamku nie ma, ale…

Dzisiaj można oglądać ruiny niegdyś wspaniałego zamku. Choć po zamkowej budowli zostało to, co zostało warto tam zajrzeć. Mieszkańcy regionu i turyści, którzy lubią poznawać takie historyczne miejsca nie omijają i tego. My zachęcamy do zatrzymania się przy ruinach zamku i odwiedzenia tego miejsca.

Co wiemy o zamku w Rożnowie?

Pierwotnie na wzgórzu stała jedynie strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Natomiast gotycki zamek powstał w latach 1336-1370 prawdopodobnie z inicjatywy Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf. Bryła budowli była zbliżona do prostokąta o wymiarach 44 na 20 metrów. W 1409 roku jego właścicielem został Piotr Kurowski, który nabył też inne dobra w Gródku nad Dunajcem. W ręce Zawiszy Czarnego z Grabowa trafił w 1426 a dwa lata później, po śmierci rycerza, przeszedł w ręce jego potomków.

Do kogo należą pozostałości rożnowskiego zamku?

W kolejnych wiekach właścicielami zamku był ród Wydżgów herbu Jastrzębiec, potem Tarnowskich, ale już w XVI wieku budowla zaczęła tracić na znaczeniu i popadać w ruinę a dziś pozostało z niego naprawdę niewiele. Jeszcze kilka lat temu ruiny należały do gminy Gródek nad Dunajcem, ale w 2014 roku odkupili go od samorządu Stadniccy, ostatni przedstawiciele jego spadkobierców. Transakcja opiewała na zaledwie 50 tys. zł. Potem pozostałości zamku przejął przedsiębiorca z Krakowa związany z rodem Stadnickich – Jerzy Meysztowicz, a dzięki założonej przez Meysztowicza fundacji w 2015 roku ruszyły tu prace archeologiczne. Były plany by zamek częściowo zrekonstruować, połączyć z elementami nowoczesnej architektury i uczynić to miejsce prawdziwą atrakcją turystyczną. Wszystko rozbijało się o pozyskanie odpowiedniego wsparcia finansowego z Unii Europejskiej.

Dziś nie dzieje się tu nic. Obejrzeć można jedynie fragmenty zachowanych murów i cudowny widok na Jezioro Rożnowskie. Usłyszeliśmy, że część wypoczywających w okolicy turystów przyjeżdża tu specjalnie oglądać zachód słońca.

Warto to miejsce zobaczyć, jako pamiątkę po niegdysiejszej świetności tych okolic.

([email protected], fot. i film: Rafał Gajewski), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Niezwykłe miejsce pod Nowym Sączem. Ten klimat i urzekające zachody słońca [WIDEO, ZDJĘCIA]




Miejsce niezwykłe i urzekające. Mieszkańcom Sądecczyzny jest ono dobrze znane. Letnią porą ciągną tutaj również turyści. Z tego miejsca rozpościerają się również bajeczne widoki na Jezioro Rożnowskie, które przyciąga tysiące osób. Naprawdę warto to bajeczne miejsce odwiedzić






Dziękujemy za przesłanie błędu