Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
27/07/2019 - 14:25

Manifestacja LGBT w Nowym Sączu. „Dewianci” kontra „faszyści” [FILM, ZDJĘCIA]

- Wolność, równość, tolerancja! Stop przemocy! – krzyczeli jedni. - Stop heterofobii! Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina! Strefa wolna od LGBT – krzyczeli drudzy. Takie hasła w Nowym Sączu skandowali uczestnicy dwóch manifestacji. Jedna, zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji, była wyrazem solidarności z ofiarami aktów przemocy do jakich doszło niedawno w Białymstoku, druga, zwołana przez Młodzież Wszechpolską broniła katolickich wartości. Jedni i drudzy byli przeciwko nienawiści. - Precz z faszyzmem! – krzyczeli jedni. -Precz z dewiantami!- krzyczeli drudzy.

- Jedni są drugich warci. I tu i tam są oszołomy - mówili niektórzy przechodnie zajęci sobotnimi zakupami na Maślanym Rynku, którzy przystawali na chwilę, żeby popatrzeć na zgromadzonych po przeciwnej stronie ulicy manifestantów. Jedni stali pod kościołem św. Kazimierza, drudzy pod dawnym domem handlowym "Merkury".

Powodem protestów każdej ze stron były wydarzenia w Białymstoku, gdzie zostali zaatakowani uczestnicy marszu równości zorganizowanego przez środowiska LGBT.  Pierwsi zjawili się kontrmanifestacji spod znaku Młodzieży Wszechpolskiej.

- Jesteśmy przeciw tym, którzy chcą się solidaryzować z dewiantami i zboczeńcami – mówił Daniel Michalak, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Nowym Sączu - W Białymstoku doszło do wydarzeń skandalicznych z obydwu stron. Jesteśmy przeciw przemocy i nasza kontrmanifestacja ma charakter pokojowy.  Nie wyrażamy swojej nienawiści. Chcemy tylko zademonstrować nasz sprzeciw w sposób demokratyczny. Mamy do tego pełne prawo. Nie zgadzamy się z promocją zboczeń. Jesteśmy katolikami i bronimy naszych wartości.

Michalak mówił z oburzeniem o tym, że środowiska LGBT sprofanowały wizerunek Matki Bożej.

- Przykład? Jedna lewacka artystka zrobiła „cipkomaryjki”, a my słyszymy, że nie możemy się temu sprzeciwić, bo od razu wychodzą do nas media i mówią, że to przecież sztuka. Kiedy jednak dochodzi do profanacji naszej wiary, nikt z tym nic nie robi. Dlatego chcemy zamanifestować nasz sprzeciw i bronić naszych wartości. Uważamy, że to druga strona pompuje nienawiść, bo dla nich tolerancja działa tylko w jedną stronę. Mówią o tolerancji i miłości, a cały czas nienawidzą katolików i plują na nasze symbole. Nie pozwolimy na to. Te środowiska chcą wprowadzać nauczanie masturbacji od piątego roku życia. Łapy precz od naszych dzieci. Nie będą zboczeńcy wychowywać naszych dzieci! - dodaje Michalak.

Po drugiej stronie ulicy, pod dawnym domem handlowym Merkury protestowali uczestnicy manifestacji zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji, którzy podkreślali, że to wyraz solidarności z ofiarami aktów przemocy do jakich doszło w Białymstoku.

-  Dla nas to wyraz obywatelskiego sprzeciwu, wobec tego co się tam stało. To była jawna przemoc i nienawiść, która wylała się na ulicę – mówił Mikołaj Gumulski, uczeń sądeckiego ogólniaka. - Chcemy pokazać, że nie ma na to w Polsce zgody.  Protestujemy przeciwko nienawiści i wykluczeniu.

- Jeśli nie będziemy się solidaryzować z tymi, którzy są uciskani teraz, może być tak jak w przeszłości - dodaje Filip Gibas. - Tak właśnie zaczynał się faszyzm we Włoszech i Niemczech.  Kiedyś byli nienawidzeni Żydzi, teraz środowiska LGBT. To jest dokładnie ten sam mechanizm narastania nienawiści, która zaczyna się od przemocy słownej.

Jan Podwika z Ptaszkowej, który przyłączył się do manifestantów z Młodzieży Wszechpolskiej mówi, że nie ma w sobie ani agresji, ani nienawiści.  

- Przyszedłem tutaj, bo również mamy prawo do wyrażania swoich poglądów. Nie tylko środowiska LGBT. Boli nas profanacja naszych najświętszych wartości. Mamy nadzieję, że Nowy Sącz jest wolny od lesbijek, gejów, biseksualistów, transwestytów i nie wiem czego tam jeszcze. 

- W Nowym Sączu też są geje i lesbijki – przemawiała w czasie manifestacji Justyna. - Nowy Sącz to też jest nasz dom i nie damy się z tego domu wygonić. Tyle się mówi o tolerancji, a tymczasem osoby LGBT są bite i opluwane przez kibolskich bojówkarzy od lat.  – dodaje. - Dzisiaj czują się bezkarnie. Wystarczy spojrzeć na drugą stronę ulicy, żeby przekonać się, że nie można dłużej bagatelizować tego, co dzieje się w naszym kraju. W naszym wspólnym domu. Ludzie z Bogiem na ustach i w koszulkach z twarzami pełnymi nienawiści i pogardy, pełni agresji są gotowi posunąć się do wszystkiego. Najwyższa pora powiedzieć dosyć. Chcemy Polski wolnej, kolorowej, tolerancyjnej i otwartej, w której każdy i każda może czuć się bezpiecznie.

- Wolność, Równość, Tolerancja! Krzyczeli uczestniczyli spod znaku tęczowej flagi. Stop heterofobii! Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina! – krzyczeli manifestanci spod znaku Młodzieży Wszechpolskiej. Precz z faszyzmem – krzyczeli jedni. Precz z dewiantami, krzyczeli drudzy…

jagienka.michalik@sadeczanin.info , fot. IM

Nowy Sącz: manifestacja środowisk LGBT i KOD kontra Młodzież Wszechpolska
Młodzież Wszechpolska kontra manifestacja środowisk LGBT - dwie manifestacje w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu