Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
04/05/2023 - 10:00

„Lalka” i „Wesele” to pewniaki. Tak twierdzą maturzyści z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu

Dziś pierwszy dzień matur a absolwenci muszą się wykazać wiedzą z języka polskiego. W jakich nastrojach byli przed wejściem na salę egzaminacyjną? Zapytaliśmy o to absolwentów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Ta uśmiechnięta, pełna optymizmu dwójka zjawiła się przed salą egzaminacyjną już kilka minut przed godziną ósmą.

- Nastawienie oczywiście bojowe. Jesteśmy absolwentami klasy mundurowej, absolwentami klasy mundurowej więc zawsze na bojowo. To, co przez cztery lata udało nam się uzyskać, ta wiedza którą czerpaliśmy od naszej kadry nauczycielskiej myślę, że doprowadzi nas do pozytywnego wyniku egzaminu dojrzałości – usłyszeliśmy.

Zobacz też: Matura z języka polskiego już się zaczęła

A na jakie tematy liczyli nasi rozmówcy? – Myślimy o „Lalce”. „Lalka” i „Wesele” to takie pewniaki, które są zapowiadane na tę maturę. Co prawda przygotowywaliśmy się z wielu lektur, ponad 41 lektur mieliśmy w zakresie w tym roku.

Który temat byłby dla nich trudny? Tu nasz maturzysta odpowiedział bez chwili zastanawiania się. - Tematyka wojny. Ogólnie tematyka wojny. II wojna światowa to jest temat, który ciężko odnieść do naszej podstawy programowej w tym momencie. Może jest to jedna lektura. Trzeba pamiętać, że nasz program, który mamy w tym roku obejmuje większy zakres wiedzy.

A do jakiego typu maturzystów należą nasi rozmówcy? Uczyli się systematycznie przez wszystkie lata szkoły czy może nadrabiali zaległości na ostatnią chwilę? – Tutaj mamy dwa typy. Koleżanka to absolwentka z najlepszym świadectwem w szkole. Cztery lata świadectwa z paskiem i laureatka stypendiów a ja jestem tym typem, który zaczął naukę świeżo po zakończeniu roku szkolnego – śmiał się absolwent klasy mundurowej.

Posłuchajcie całej naszej rozmowy i przy okazji obejrzyjcie film z udziałem następnych dwóch absolwentów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. ([email protected] Film: ES, fot.: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu