Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
19/07/2018 - 15:15

Kamienica: odcięci od świata. Woda podtopiła im domy i zerwała drogę

Mieszkańcy miejscowości Zasadne patrzą z niepokojem w niebo. Boją się kolejnej nocy. Obawiają się, że będzie taka koszmarna jak ta miniona. Spływająca z gór woda podtapiała ich domy i budynki gospodarcze. Jakby tego było mało, rzeka zerwała drogę. Ludzie zostali odcięci od świata.

Powódź najbardziej dotknęła gminę Kamienica. Żywioł zniszczył drogi i podtopił budynki. Miejscowość Zasadne została odcięta od świata. Mieszkańcy od samego rana wylewają wodę z budynków i z niepokojem spoglądają w niebo.

- Minionej nocy spadł obfity deszcz. Nasza miejscowość została odcięta od świata. Na szczęście nikomu nic się nie stało i nie ma w naszej miejscowości takich rodzin, które zostałyby bez dachu nad głową - mówi Agata Zięba, sołtys miejscowości Zasadne w gminie Kamienica.

Pani sołtys oprócz pełnienia funkcji samorządowej, jest również strażakiem OSP Zasadne. Przez całą noc razem ze swoimi kolegami i koleżankami z jednostki oraz mieszkańcami Zasadnego walczyła z żywiołem. Udało im się uratować trzy mosty, kanalizację i trzy odcinki drogi gminnej. Niestety sytuacja była bardzo dramatyczna. Nie udało się uratować jednej z dróg, bo w tym czasie strażacy ratowali inną.  

Zobacz też Dramatyczna sytuacja na Limanowszczyźnie. Woda zalała domy i zniszczyła drogi

Teraz mieszkańcy przy pomocy koparki przygotowują drogę objazdową, aby mieszkańcy bezpiecznie mogli dotrzeć do pracy, szkoły czy lekarza.

- W środę obudziłam się o godzinie 5 i do tej pory nie spałam. Cały czas pracujemy – dodaje sołtys miejscowości Zasadne.

Do miejsca, w którym rzeka zerwała drogę co chwilę podchodzą gapie, którzy robią zdjęcia. Jedna kobieta podczas robienia zdjęcia spadła ze skarpy do rzeki. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało.

r.gajewski@sadeczanin.info, fot. RG, film KS

Skutki powodzi w Szczawie, Kamienicy i Zasadnem
Zamknięte drogi, podtopione budynki, powalone drzewa... To skutki powodzi, która rozpoczęła się na Sądecczyźnie i Limanowszczyżnie. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy gminy Kamienica. Wiele domów jest odciętych od świata. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo ciągle pada i podnosi się poziom wód w rzekach.


Dziękujemy za przesłanie błędu