Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
19/04/2019 - 10:05

Dzisiaj Wielki Piątek. Wspominamy mękę i śmierć Jezusa [WIDEO]

Dzisiaj kapłani nie sprawują Eucharystii. Szaty liturgiczne mają kolor czerwony. W kościołach odczytana zostanie Męka Pańska, a wierni wysłuchają jej w wielkim skupieniu.

Dzisiaj od samego rana wierni gromadzą się w kościołach i adorują Pana Jezusa w Ciemnicy. Późnym popołudniem rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku. Kapłani w czerwonych szatach, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu, w ciszy wejdą przed ołtarz i upadną na twarz. Jest to symbol uniżenia się człowieka oraz smutek i ból Kościoła.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Czwartek. Wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa

Wierni także uklękną i będą modlić się w ciszy, po czym rozpocznie się Liturgia Słowa. Kapłan odczyta opis Męki Pańskiej. Głównym i najważniejszym punktem wielkopiątkowej liturgii będzie adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni ucałują rany Jezusa. Następnie duchowni udzielą Komunii św. Na zakończenie przeniosą Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, a główny ołtarz w świątyni zostanie obnażony. Wierni będą adorować Pana Jezusa do późnych godzin nocnych i przez całą Wielką Sobotę.

Nie zapominajmy, że dzisiaj obowiązuje post ścisły, a więc katolicy mają obowiązek powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych i ograniczyć liczbę posiłków do trzech.

- Podejdźmy dzisiaj do krzyża, uklęknijmy, ucałujmy naszego Zbawiciela. Podejdźmy do grobu i adorujmy Chrystusa, bo On umarł dla naszego zbawienia. To jest najważniejsze wydarzenie w dziejach całego świata i w dziejach chrześcijaństwa – wyjaśnia ks. Paweł Szczygieł, wikariusz Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu.

RG [email protected], Fot. arch. Sądeczanin.info, Film KSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)