Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
16/03/2024 - 10:40

Groza! Wirus zapalenia wątroby w produkcie z Biedronki. Jedliście to?

To woła o pomstę do nieba? To, co można znaleźć na sklepowych półkach może wyprawić człowieka na tamten świat. Niedawno były ciastka z kawałkami metalu, batony z drobinami plastiku, a ledwie kilka dni temu na sklepowe półki trafił napój skażony groźną toksyną. Teraz służby sanitarne znowu biją na alarm. To ostrzeżenie po prostu budzi grozę. Chodzi o sprowadzoną z Maroka partię truskawek, w których wykryto obecność wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A. Owoce trafiły do sprzedaży w Biedronkach.

I znowu powiało grozą ze sklepowych półek

Ledwie kilkanaście  dni temu  służby sanitarne podniosły alarm w sprawie napoju sprzedawanego w Lidlu, w których wykryto wysoki poziom niebezpiecznej dla zdrowia toksyny, a już  jest kolejne ostrzeżenie budzące prawdziwą grozę.

- Główny Inspektor Sanitarny poinformował o  wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A w partii świeżych truskawek pochodzących z Maroka.

Truskawki zostały wprowadzone do obrotu w naszym kraju  przez portugalską spółkę Jeronimo Martins Polska, do której należy sieć Biedronka i  oraz firmę Redenberg zajmującą się importem i hurtową sprzedażą warzyw i owoców – podaje GIS.

czytaj też Co groźnego znaleźli w przysmaku z Lidla. Sieć błyskawicznie wycofuje to ze sklepów

Oto szczegółowe oznakowanie trefnej partii

  • Truskawki świeże 500 g;
  • Numer partii: 0000/13-3120/2095;
  •  Kraj pochodzenia: Maroko;
  •  importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpani

Czytaj też Znowu biją na alarm. Chodzi o lek przewobólowy i przeciwgorączkowy. Co z nmi jest nie tak 

Jak groźny jest ten wirus

Owoce były w obrocie w Polsce prawdopodobnie w dniach 11-12 marca - informuje sanepid i zaleca, aby nie spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia wirusem zapalenie wątroby typu A należy skontaktować się z lekarzem.

Czytaj też Czterdziestoletnia kobieta przepadła jak kamień w wodę. Ta historia znalazła finał  

Jak pisze serwis Interia, wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu A jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy  substancje chemiczne.  U osób dorosłych częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, takie jak gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty, pojawiające  się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. ([email protected])  fot. jm . zdjęcie ilustracyjne 


 

.


Dziękujemy za przesłanie błędu