Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
13/05/2022 - 13:30

Antoni Kroh, pisarz, historyk kultury, tłumacz będzie opowiadał ze swadą

„To jest zjawisko, i na to nie ma rady”. Co mistrz pióra Antoni Kroh, dwukrotny laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora, pisarz, historyk kultury, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, etnograf miał na myśli? Tego można się będzie dowiedzieć podczas 4. Sądeckich Targów Książki w Nowym Sączu, które rozpoczną się w sobotę (14 maja). Spotkanie z Antonim Krohem w niedzielę (15 maja).

Zapraszamy na nie do auli WSB-NLU o godz. 13.

Antoni Kroh jest laureatem prestiżowej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora – i to dwukrotnym. W 2014 roku odebrał po raz pierwszy Nagrodę im. ks. prof. Kumora jako „Sądecki Autor”, a w 2020 roku - jako laureat konkursu w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" za książkę „Powrót na Sądecczyznę”.

Jest doskonale znany sądeczanom, pisarzem poczytnym, cenionym i nagradzanym, ale także historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, etnografem. Pisze świetnie z właściwym sobie humorem. Miłośnicy jego książek cenią go za tę lekkość pióra, skróty myślowe.

Pracował w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem i Muzeum w Nowym Sączu. Organizator karpackich konkursów sztuki ludowej, komisarz wystaw „Łemkowie”, „Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś”, Spisz” i innych. Wieloletni współpracownik pisma Instytutu Sztuki PAN „Polska Sztuka Ludowa”, wykładowca Collegium Civitas.

Jest autorem zbioru esejów na temat relacji polsko-czeskich O Szwejku i o nas. Autorem nowego tłumaczenia Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jarosłava Haška.

Dla porządku przywołamy niektóre publikacje książkowe znajdujące się w jego dorobku: „Sklep potrzeb kulturalnych”, „Starorzecza” czy „Za tamtą górą”. „Wspomnienia łemkowskie”, „Wesołego Alleluja Polsko Ludowa!”.

Ostatnia jego książka „To jest zjawisko i na to nie ma rady” jest wspomnieniami Antoniego Kroha dotyczącymi przede wszystkim przyjaźni z artystką Barbarą Magierową. Autor z sentymentem, ale i właściwym sobie humorem opowiada o wspólnej pracy nad tworzeniem wystaw i książek w niełatwych realiach Polski Ludowej m.in. o zbieraniu materiałów do Prywatnego leksykonu współczesnej polszczyzny.

Czytelnicy, odwiedzający 4. Sądeckie Targi Książki, którzy kupią najnowszą książkę Antoniego Kroha na stoisku „Sądeczanina” otrzymają w prezencie od Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu unikatowy katalog „Barbara Magierowa (1942-2017), zawierający jej wybrane prace.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.







Dziękujemy za przesłanie błędu