Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
08/12/2015 - 10:45

Uwaga wirus podszywający się pod Pocztę Polską

Na skrzynki wielu sądeczan trafił wirus, podszywający się pod Pocztę Polską. Po kliknięciu w załącznik na komputerze instaluje się program, który szyfruje wszystkie dane na komputerze.

Dostaliście podejrzanie wyglądający mail od Poczty Polskiej? Uważajcie, bo może to być złośliwy program, który całkowicie sparaliżuje prace waszego komputera lub przechwyci zapisane w pamięci hasła. Zazwyczaj wygląda to tak, że na skrzynkę przychodzi wiadomość o niedostarczonej na wskazany adres paczce. Tekst zawiera wiele błędów gramatycznych (to już powinno wzbudzić waszą podejrzliwość), bo zagraniczni hackerzy korzystają z translatora języka, i informuje o możliwości odbioru przesyłki w najbliższym punkcie, gdzie należy się udać wraz z wydrukowanym załącznikiem. To właśnie klikając w ten załącznik, na komputerach instaluje się koń trojański, który szyfruje wszystkie pliki od zdjęć, przez pliki tekstowe, aż po filmy. Potem najczęściej pojawia się komunikat o możliwości pomocy. Odkodowanie kosztuje np. 200 dolarów, a piraci proponują zapłatę przez systemy płatności online (np. Dotpay).

Bardzo prosimy usuwać takie wiadomości oraz nie otwierać załączników i nie klikać w linki – zwraca się do klientów Poczta Polska.

Poniżej pokazujemy jak może wyglądać taki mail.

(JB)Dziękujemy za przesłanie błędu