Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
01/06/2016 - 11:50

Szarota o jubileuszu PTTK: "Skąd im się nazbierało 110 lat?"

W najbliższy weekend (4-5 maja) nowosądecki PTTK urządza obchody "110-lecia Zorganizowanej Turystyki i jubileuszu Towarzystwa". Wczoraj w Bazylice św,. Małgorzaty modlono się za zmarłych członków organizacji, na ratuszu wisi stosowny baner, tymczasem Wojciech Szarota, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział "Beskid" z dużym sceptycyzmem odnosi się do jubileuszu konkurencyjnej organizacji.

- Skąd im się nazbierało 110 lat? - zastanawia się Szarota - skoro PTTK powstało w 1950 roku, a dzień wcześniej władze stalinowskie rozwiązały Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, przejmując majątek organizacji powstałej w 1920 roku i tej krzywdy do dzisiaj nam nie naprawiono.

Pan Wojciech uważa, że nowosądecki PTTK podszywa się pod tradycję PTT i  pisze historię "na nowo", ale nie zamierza nikomu psuć dobrego samopoczucia.    

- Nie będziemy się z koniem kopać, niech sobie świętują. PTTK wygrało z PTT proces sądowy, naszym zdaniem niesłusznie, i czują się w prawie zawłaszczać dziedzictwo PTT. Ciekawe, że do roku 1981 o PTT nie wspominało się w PTTK,  nasza organizacja była wyklęta, skazana na zapomnienie  - tłumaczy Szarota.

Główne uroczystości  jubileuszowe PTTK odbędą się 4 czerwca (sobota) w sądeckim ratuszu oraz 5 czerwca (niedziela) w schronisku na Przehybie.
 
(HSZ), fot. własne    Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020