Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
09/11/2015 - 09:55

Stary Sącz: Unia wyłoży ponad milion złotych na podglądanie bobra i łabędzia?

Na starosądeckich stawach powstanie nowa ścieżka przyrodnicza. Projekt o wartości 1 miliona 200 tysięcy złotych gmina Stary Sącz realizować będzie we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Województwa Małopolskiego. 85 procent kosztów ma pokryć Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

9 hektarów, na których będzie umiejscowiona ścieżka to tereny zalewowe Dunajca i Popradu. Dlatego trakt składać się będzie z dwóch krzyżujących się ze sobą drewnianych pomostów o łącznej długości 370 metrów oraz dwóch punktów obserwacyjnych. – Dodatkowo w ramach projektu chcemy zabezpieczyć gniazda dla łabędzi żeremie dla bobrów – informuje Kazimierz Gizicki zastępca burmistrza ze Starego Sącza.

Ścieżka ma być atrakcją dla turystów, miejscem służącym edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży oraz stać się dogodną bazą obserwacyjną dla przyrodników monitorujących liczebność gatunków. Obszar, na którym powstanie wchodzi w skład Południowomałopolskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego i bezpośrednio sąsiaduje z  obszarem Natura 2000: Środkowy Dunajec z dopływami. Są tu siedliska wielu ściśle chronionych zwierząt - wspomnianego już bobra i łabędzia oraz  kaczki krzyżówki, czapli, sikorki, dzięcioła (czarnego i dużego), kormorana, kumaka górskiego, traszki (grzebieniastej i zwyczajnej), ropuchy (szarej i zielonej), żmii i zaskrońca. 

Cennym i charakterystycznym elementem krajobrazu jest roślinność łęgowa – typowa dla odcinka środkowego Dunajca i rzeki Poprad.

Decyzja o przyznaniu dofinansowania powinna zapaść do końca listopada.

Ewa Stachura [email protected] 

Fot.: UM w Starym SączuDziękujemy za przesłanie błędu