Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
15/06/2016 - 10:00

Starostwo w gotowości! Czy Kaczyński i Szydło przyjadą w piątek do Sącza?

Podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego maja być wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”. W gronie 11. znakomitości, które mają odebrać zaszczytne wyróżnienie są, uwaga! – prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier rządu RP Beata Szydło i szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Stosowne uchwały podjęte przez radnych powiatowych na sesji 13 maja można przeczytać na stronie starostwa nowosądeckiego. Jak wynika z uzasadnienia politycy partii rządzącej otrzymali medale przede wszystkim za powrót KOSG do Nowego Sącza, choć nie tylko.

Kiedy w  poniedziałek próbowaliśmy dowiedzieć się, kto ważny przyjedzie w piątek na sesję „w powiecie”, to służby prasowe starostwa nabrały wody w usta. Senator Stanisław Kogut, spiritus movens wszystkich wizyt polityków PiS w regionie, również udawał, że o niczym nie wie, choć przeważnie ma dużo do powiedzenia.  

Ustaliliśmy, że  funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu zapowiedzieli się  na piątkowy poranek, aby sprawdzić salę obrad i przyległe pomieszczenia. To znak, że ważni goście z Warszawy zamierzają przyjechać, jednak - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - wizyta Jarosława Kaczyńskiego i Beata Szydło stoi pod dużym znakiem zapytania. Co do Mariusza Błaszczaka - raczej nie zawiedzie. Minister ma przywieźć do Sącza szefa służby celnej, co już wcześniej ogłoszono, a  ma związek z akcją protestacyjną celników.

- Mamy nadzieję, że premier Szydło i prezes Kaczyński przyjadą odebrać odznaczenie, ale kancelaria szefowej rządu i współpracownicy prezesa nie potwierdzili jeszcze ich obecności. Wiadomo, mają  masę sprawna głowie, czekamy, pelna mobilizacja – mówił we wtorek wieczór człowiek z bliskiego otoczenia starosty Marka Pławiaka (zastrzegł sobie anonimowość).  

Czym zasłużyli się dla Sądecczyzny?

Uzasadnienie uchwał o przyznaniu sądeckich orderów dla prezesa Kaczyńskiego, premier Szydło i ministra Błaszczaka, gdyby zmienić czas teraźniejszy  na przeszły, brzmiałyby jak mowy pogrzebowe. W słowach pełnych patosu i przymiotników nakreślono ich drogę życiową,  a na koniec podkreślono ich szczególne zasługi dla powrotu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej do Nowego Sącza, choć wskazano też na inne dokonania, za które Sądeczanie winni im są wdzięczność.  

W przypadki szefowej rządu tak to ujęto:

„Rządy Pani Premier RP Beaty Szydło dla wszystkich Polaków – w  tym także dla Sądeczan – stanowią szereg zmian na lepsze. To polityka zrozumienia, wzajemności, tworzona z myślą  o obywatelach i dla obywateli. Szacunek dla godności człowieka to priorytetowy kierunek działań Pani Premier, traktując ochronę tej godności,  jako nadrzędny obowiązek i uzasadnienie istnienia wspólnoty społecznej” .

Przy Jarosławie Kaczyńskim napisano: „Ziemi Sądecka jest niezwykle bliska jego sercu – chętnie odwiedza ją zarówno służbowo, jak i prywatnie, przemierzając górskie szlaki. Cieszy się wielkim  zaufaniem Sądeczan, o czym  świadczy bardzo wysokie poparcie Prawa i sprawiedliwości w tym regionie. Jarosław Kaczyński nade wszystko stawia poszanowanie dla godności i praw człowieka. Jako lider obozu rządzącego współuczestniczy we  wszystkich ważnych decyzjach stanowiących o przyszłości całego kraju, w tym także Ziemi Sądeckiej.”

Oni będą na pewno

Poza trójką polityków z Warszawy odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” mają odebrać i oni nie zawiodą:

Krystyna Dulak  -  długoletnia tancerka i opiekunka strojów Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” w Piwnicznej-Zdroju;

Józef Kalisz – b. długoletni dyrygent orkiestry dętej w Mystkowie;

Wojciech Lasyk - wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” w Starym Sączu);

prof. Stanisław Majewski – „legenda sądeckiej stomatologii”, rodem z Woli Piskulinej;

ks. Paweł Stabach – proboszcz parafii św. Józefa w Muszynie, budowniczy Muszyńskich Ogrodów Biblijnych; 

Stanisław Wolak – dyrygent Chóru im. Jana  Pawła II w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu;

Adam Sobczyk, prezes PTTT Oddział „Beskid” w Nowym Sączu;   

Marek Zięba – prezes Starosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji „Malowana Skrzynia” .

(HSZ), fot. archiwum SądeczaninaDziękujemy za przesłanie błędu