Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
12/04/2016 - 07:10

Radni zdecydują o Tarczy Herbowej dla nowosądeckiego chóru

Na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza pojawił się projekt uchwały przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Chórowi im. Jana Pawła II Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu. Założycielem i dyrygentem chóru jest Stanisław Wolak.

W uzasadnieniu uchwały przytoczono bogatą historię i liczne osiągnięcia chóru...

„Chór im. Jana Pawła II od 45 lat wpisuje się we współczesną historię Nowego Sącza, jako propagator wykonywanej na wysokim poziomie muzyki kościelnej i świeckiej kompozytorów polskich i zagranicznych o światowej renomie. Śpiewając od lat "Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek" - towarzyszy renomowanym solistom i orkiestrom, uświetnia najważniejsze imprezy kulturalne w Nowym Sączu.

Chór mieszany przy parafii kolejowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu powstał w lutym 1971 roku, z inicjatywy organisty Pana Stanisława Wolaka, który jest dyrygentem chóru od początku jego istnienia (...) W 1979 roku, za osobistą zgodą Ojca Świętego, potwierdzoną własnoręcznym podpisem, zespół przyjął do dziś obowiązującą nazwę - CHÓR im. JANA PAWŁA II.

 Od początku swojej działalności chór uświetniał nabożeństwa i uroczystości religijne w ponad 60 polskich świątyniach i miejscach kultu religijnego (m.in. Kraków - Łagiewniki, Gdańsk - Oliwa, Lublin, Wrocław, Poznań, Gniezno, Przemyśl, Katowice, Piekary Śląskie, Wambierzyce, Szczecin, Zakopane, Warszawa, Jasna Góra, Święta Lipka, Kalwaria Zebrzydowska i Pacławska, Niepokalanów, Licheń, Tarnów, Kłodzko, Łańcut, Tuchów, Pasierbiec, Ludźmierz, Lipinki, Szczyrzyc, Biecz, Krynica, Stary Sącz). Uczestniczył także w wielu uroczystościach patriotycznych jak również wielokrotnie śpiewał podczas mszy transmitowanych przez radio i telewizję.

 Chór często występował poza granicami kraju, m.in. we Włoszech, Niemczech, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Monako, Szwajcarii oraz na Węgrzech, Litwie, Ukrainie i Słowacji. Śpiewał w sławnych katedrach i sanktuariach (np. dwukrotnie w Mariazell w Austrii i na Cmentarzu Orląt we Lwowie).

 Przed swoim patronem sądeccy śpiewacy wystąpili czterokrotnie, po raz pierwszy w 1985 r. Zadebiutowali wtedy też w Radiu Watykańskim.

 Największymi doświadczeniami artystycznymi i duchowymi chóru były: udział w liturgii mszy świętej - pasterce w Bazylice Św. Piotra w Rzymie odprawianej przez Jana Pawła II w 1996 r., koncert kolęd w Auli Pawła VI podczas spotkania opłatkowego Ojca Świętego z Polonią oraz śpiew w czasie mszy św. w Bazylice św. Marka w Wenecji.

 Chór uczestniczył też w oprawie wokalno - muzycznej liturgii mszalnej podczas kanonizacji księżnej Kingi na starosądeckich Błoniach 16 czerwca 1999 r.

 Chór w swoim dorobku ma kilkaset utworów, wśród nich także te, które zaliczane są do największej klasyki światowej muzyki.

 Od 2000 r., chór współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, biorąc udział w tradycyjnych koncertach noworocznych, operetkowych galach świętojańskich, koncertach "Iubilaei Cantus" i z innych okazji (...) W zespole śpiewało ponad 200 chórzystów”.

(JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu