Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
07/09/2016 - 08:55

Prymas w Krynicy: Jestem pełen nadziei o przyszłość chrześcijaństwa

Prymas Polski – abp Wojciech Polak był gościem tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. We wtorek (6 września) wziął udział w panelu dyskusyjnym „1050 lat o co dalej? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska”.

- Przeszłość musi się wiązać z myśleniem o przyszłości, a moje spojrzenie ku przyszłości jest pełne nadziei – powiedział Prymas Polski.

Według abpa Polaka u fundamentu chrześcijańskiej przyszłości całej  Europy leżą trzy elementy – te, o których w Gnieźnie mówił kiedyś papież Jan Paweł II: Ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

- Ewangelia to jest podstawowa karta wokół której tworzy się i można na niej opierać fundamenty życia człowieka – zaznaczył kaznodzieja.

Paneliści, wśród których poza abp. Polakiem byli: reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor Jens Lowitzsch, szanse na religijne odnowienie Europy widzą w ludziach młodych, czego dowodem są niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży.

- ŚDM przypomniały, że w chrześcijaństwie jest młodość i jest przyszłość – powiedział Krzysztof Zanussi.

Rozmówcy przestrzegali także przed wkradaniem się w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu.

- Niepokoi mnie pełzający rozwój nacjonalizmu i jego łączenie z religią. To jest pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła - mówił o. Zięba.

Z kolei Marek Kamiński – zdobywca biegunów mówił o specyficznej formie wyznawania wiary - pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. - Ta droga jest przestrzenią prawdziwej wolności duchowej człowieka – powiedział podróżnik.

Moderatorem panelu był Juliusz Braun.

(KB)

Fot. JB

Prymas Polski w Krynicy


Dziękujemy za przesłanie błędu