Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
03/01/2016 - 10:05

Premier Szydło podpisała rozporządzenie ws. niepełnosprawnych

„To dobra wiadomość, szczególnie dla niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy wraz z rodzicami i organizacjami pozarządowymi, walczyli o tę sprawę z rządami Donalda Tuska i Ewy Kopacz” – komentuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach, opiekującej się niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą.

Przed Wigilią, 23 grudnia premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie Rady Ministrów ws. zmiany algorytmu środków Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazywanych samorządom wojewódzkim i powiatowym.  29 grudnia rozporządzenie to zostało opublikowane i weszło w życie 1 stycznia 2016 r.

„Sam algorytm -  tłumaczy ks. Isakowicz-Zaleski - jest skomplikowanym wzorem matematycznym, ale w tłumaczeniu "na ludzki język" oznacza on, że w roku 2016 miesięczna dotacja na każdego niepełnosprawnego uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej wzrasta o 100 zł.  Dla budżetu PFRON podwyżka ta jest znikomą sumą, ale dla placówek to dużo, bo koszty w ciągu owych ośmiu lat wzrosły ogromnie. Także dla organizacji pozarządowych, które prowadzą owe placówki, a które i tak z kwest i odpisów 1% dokładają wiele do tej działalności i rozbudowy poszczególnych obiektów.

Duchowny przypomina, że wiosnę ubiegłego roku alarmował, że Warsztatom Terapii Zajęciowej grozi likwidacja. Rządy PO - PSL od ośmiu bowiem lat odmawiały rewaloryzacji dotacji, skazując w ten sposób Warsztaty na "ciche wygaszenie". Przeciwko takiej sytuacji protestowały wspólnie rodziny osób niepełnosprawnych i organizacje pozarządowe, a także uczestnicy i pracownicy owych placówek.

Protest spotkał się ze wsparciem ze strony poseł Beaty Szydło, która jedenaście lat temu jako burmistrz Brzeszcz pomagała w tworzeniu Warsztatu Terapii na terenie swojej gminy, oraz posła Andrzeja Adamczyka (dziś ministra transportu), który od bardzo wielu lat angażuje się jako wolontariusz w działalność Fundacji im. Brata Alberta na terenie powiatu krakowskiego.

„Oboje parlamentarzyści w czerwcu 2015 r. złożyli w tej kwestii interpelację poselską, która wymusiła na rządzie pewne działania. Niestety działania te były prowizoryczne i miały charakter "kiełbas (czytaj: ochłapów) wyborczych” – pisze ks. Isakowicz-Zaleski i dodaje: „ Pozostało jeszcze wiele innych spraw, dotyczących osób niepełnosprawnych, jak np. postulaty, które od lat przedstawiają rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że nie będą oni musieli prowadzić strajku okupacyjnego w Sejmie, jak to było w kwietniu 2014 r., lub jechać do Brukseli, jak to było parę miesięcy temu."

(s)

Źródło: isakowicz.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu