Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
05/06/2016 - 10:55

O. Stanisław Papczyński: Pierwszy święty pochodzący z Sądecczyzny

Dziś (5 czerwiec) podczas Mszy św. odprawianej na Placu św. Piotra, Ojciec Święty Franciszek kanonizował Ojca Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości wzięła udział delegacja z Podegrodzia.

Ojciec Święty FranciszekDziś podczas uroczystej Eucharystii Ojciec Święty Franciszek ogłosił świętymi o. Stanisława Papczyńskiego oraz s. Marię Elżbietę Hesselblad, założycielkę Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy w Rzymie.

W uroczystościach kanonizacyjnych udział wzięła ponad 400- osobowa delegacja mieszkańców z Podegrodzia, biskup tarnowski Andrzej Jeż, prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser- Dudą, przewodniczący KEP Stanisław Gądecki, Stanisław Dziwisz, delegacja z Zakonu Marianów oraz wiele pielgrzymów z Polski i ze świata.

W uroczystościach, w związku z kanonizacją siostry Hesselblad uczestniczyła także delegacja rządu Szwecji oraz delegacja ekumeniczna.

Podczas Mszy św. kanonizacyjnej papież Franciszek powiedział: „Chodzi o to, żeby nie uciekać od Krzyża, ale żeby trwać w nim. Było to też doświadczenie Stanisława od Jezusa i s. Marii Elżbiety Hesselblad, pozostawali oni wPodegrodzie jedności z męką Chrystusa i trwali w Jego zmartwychwstaniu.-mówił papież- Kościół wskazuje nam dzisiaj dwoje swoich dzieci, pokazując przykładność ich życia.- mówił dalej Ojciec Św.”

Podczas ofiarowania, dary ofiarne do Ołtarza niosła delegacja z Podegrodzia w tradycyjnych podegrodzkich strojach.

Cud, który Kościół przyjął podczas beatyfikacji O. Stanisława Papczyńskiego, polegał na wskrzeszeniu dziecka, które zmarło w łonie matki. Za sprawą tego wydarzenia za swojego patrona ojca Stanisława Papczyńskiego wzięli obrońcy życia. O jego wstawiennictwo proszą także małżonkowie, którzy mają trudności z poczęciem dziecka.

Natomiast jako cud kanonizacyjny uznano cudowne uzdrowienie kobiety zarażonej sepsą.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. Print Screen TV TrwamDziękujemy za przesłanie błędu