Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
08/03/2016 - 12:05

Nowy Sącz: Bieda w mieście w cenie, Urząd wyda 2 mln 700 tys. na jej integrację

Urząd Miasta nieskory jest do wydawania pieniędzy na mieszkania komunalne ani do obniżenia kryteriów dochodowych dla sądeczan, którzy starają się o lokale komunalne i socjalne. Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż powiedział nawet wprost, że byłoby to demoralizujące. Za teraz Urząd Miasta chce wydać potężną kwotę na walkę z wykluczeniem społecznym najuboższych.

2 mln 754 251,82 zł to suma, którą Urząd Miasta dostanie z Unii Europejskiej na - w dużym skrócie i z pominięciem unijnej nomenklatury - na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu najuboższych sądeczan. Projekt w zamyśle rozpisany jest na lata 2016 - 2019 a miasto musi zabezpieczyć swój wkład własny w wysokości ponad 400 tysięcy. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już do radnych. W projekcie czytamy: Grupą docelową projektu będą osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie społeczne z powodu więcej niż jednej z przesłanek, zamieszkałe na obszarze Miasta Nowego Sącza, które w pierwszej kolejności wymagają aktywizacji społecznej.

Wiadomo, że program będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Trudno natomiast w projekcie uchwały doszukać się konkretów, czyli jak walka z wykluczeniem będzie wyglądać. Czy to będzie terapia? Czy konsultacje ze specjalistami? Pomoc w pozyskaniu zawodu, przygotowania zawodowego, które umożliwi zdobycie płatnego fachu? A może będą to wyjazdy integracyjne? Tworzenie nowych miejsc pracy? Za 2,7 miliona mozna by było utworzyć ich naprawdę sporo. W projekcie nie ma wzmianki na ten temat.

Jakie stanowisko w sprawie zajmą radni? Do temtu wrócimy.

ES [email protected]

Fot. ilustracyjne: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe