Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
07/07/2016 - 13:30

Nowy Sącz: 7 tysięcy sądeczan dostanie leki za darmo?

Rzecznik rządu Rafa Bochenek zapowiedział w radiowej Trójce, że już od września seniorzy będą mogli liczyć na darmowe leki. W Nowym Sączu, który liczy sobie ogółem około 80,6 tysiąca mieszkańców skorzysta na tym jedynie… 7 tysięcy 91 osób.

Jak podkreślił Bochenek, i co już wcześniej zapowiadano, projekt obejmie osoby, które ukończyły 75 lat. Darmowo będą mogły odbierać leki na przypadłości związane z ich wiekiem a przede wszystkim leki kardiologiczne.

Próg wiekowy, który ma być wprowadzony niektórzy uważają za absurdalny. – Mam 63 lata. Co miesiąc wydaję na leki minimum 150 złotych i tak już będzie końca życia. Darmowe leki dla siedemdziesięciopięciolatków? Niech się w nosa pocałują, bo ja nie wiem czy tylu lat dożyję.

- Uważam, że darmowe leki powinni mieć zagwarantowani wszyscy emeryci po 65 roku życia, w których rozpoznano jednostkę chorobową, na którą trzeba zażywać leki już dożywotnio. To by miało jakiś sens. A co z tymi dodatkowymi pieniędzmi, które mieliśmy jako emeryci dostać jednorazowo? O tym już się nie mówi?

- A jeszcze od koleżanki usłyszałam, że emerytury mają wzrosnąć o trzy złote. Kpina, po prostu kpina – nie kryje emocji pani Jadwiga, którą zagadnęliśmy pod apteką. Kobieta podkreśla też, że są miesiące, w których musi bezwzględnie brać więcej leków, wtedy z części po prostu rezygnuje, bo nie stać ją na wykup recepty.

Listę leków darmowych dla seniorów resort ma opublikować jeszcze przed 1 września.

Ewa Stachura e.stachura@sadeczanin.info

Fot. ilustracyjne: archiwum UM w NSDziękujemy za przesłanie błędu