Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
23/05/2016 - 11:10

Muszyński "Gastronom" zawojuje Warszawę bryndzą z pokrzywą na sechlońskiej żelce?

Pianki z bryndzą i pokrzywą na miodowo-sechlońskiej żelce z musami z jabłka łąckiego i buraka, otoczone strzępami chleba lniano-pokrzywowego i pieczonego oscypka…to zimna przystawka, która zaprowadziła uczennice technikum gastronomicznego z Muszyny do finałowej dziesiątki Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego w Warszawie.

Smakowita rywalizacja ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych odbywa się w Warszawie po raz piąty. Konkurs wyłania najlepsze przepisy kulinarne, wykorzystujące produkty zarejestrowane lub ubiegające się o rejestracje w Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

- W ubiegłorocznej edycji konkursu nasze pierwszoklasistki Klaudia Polańska i Zuzanna Kmiecik, które jako jedyne reprezentowały Małopolskę, otrzymały wyróżnienie i zajęły  czwarte miejsce w finale - imówi Izabela Łabuś, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie. - Doceniowo wtedy wykonane przez nie ciasto fasolowe przekładane konfiturą z jabłka łąckiego, suski sechlońskiej, miodu wielokwiatowego i pitnego na puszystym sosie waniliowym.

Do tegorocznej edycji konkursu szkoła z Muszyny zgłaszała się bez większej wiary w sukces. Jak podkreśla Izabela Łabuś, placówki nie stać było na wielokrotne kulinarne próby na jagnięcinie podhalańskiej czy karpiu zatorskim, które są jedynymi wykorzystania produktami mięsnymi zarejestrowane w  Unii. Dużo kosztują też piersi kacze czy jelenie, którymi dysponowali rywale muszynianek.

W tej sytuacji uczennice - Daria Białoń i Zuzanna Kmiecik - przygotowały zimną przystawkę, która zachwyciła jurorów i dała im przepustkę do finału, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie. Pod okiem jurorów z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, będą tam rywalizować z uczniami z Olsztyna, Gdyni, Gorlic, Kościelca, Ełku, Wałbrzycha i Suwałk.

(ami)

Fot: archiwum szkoły (na zdjęciu laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu Klaudia Polańska i Zuzanna Kmiecik)

bryndza z pokrzywą


Dziękujemy za przesłanie błędu