Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
01/07/2016 - 13:20

Minister Banaś o celnikach: dyspozycyjni do torpedowania zadań, ale pracę zachowają

Dziś (01. 07) w Nowym Sączu gościł Szef Służby Celnej Marian Banaś, który zapewnił, że żaden z pracowników Urzędu Celnego działającego w naszym mieście nie straci pracy, ale uprawnienia mundurowe otrzymają tylko nieliczni. Ci, co rzeczywiście działają w terenie a nie za biurkiem. O pracę nie musi się też bać sądecka skarbówka.

Banaś nie szczędził otwartych słów skrytki w stosunku do celników w Polsce, a w szczególności szefów związków zawodowych, którzy mając świadomość planowanej reformy nawoływali kolegów do absencji, do brania zwolnień lekarskich w czasie rozmów, co do ostatecznego kształtu Krajowej Administracji Skarbowej, powstania służby celno-skarbowej.

Szef służby celnej twierdził nawet, że związkowcy chcieli „zdezorganizować państwo przez zwolnienia lekarskie” przeddzień Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO i że są dyspozycyjni, jak podkreślają, ale do "torpedowania zadań". - Na szczęście część celników okazała się bardziej odpowiedzialna - zaznaczył przedstawiciel rządu.

Zresztą z tego powodu, dalsze prace nad nową ustawą celno-skarbową wznowione zostaną dopiero po wakacjach.

Wracając jednak do Nowego Sącza, Banaś zapewnił, że nikt z pracowników sądeckiego Urzędu Skarbowego i Urzędu Celnego nie straci pracy. Pogłoski o 140 celnikach lądujących na bruku całkowicie mijają się z prawdą, a ten kto je rozpuszcza, robi to celowo, by proces reformy skarbowej opóźnić.

Przypomniał również, że już w 2005/207 roku rząd PIS już pracował nad reformą ustawową, bo wszystkie systemy informatyczne poszczególnych instytucji trzeba ujednolicić, utworzyć spójną jednolitą bazę danych, która pozwoli sprawnie uporać się z szarą strefą.

Polska na samych lukach związanych z VAT traci dziesiątki milionów i już po audycie banku światowego wiadome było, że trzeba system uszczelnić.

Czy celnicy uzyskają uprawnienia mundurowe w ślad za wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego mimo reformy wchodzącej w życie od 1 stycznia 2017 roku?

- Tak - gwarantuje Banaś zastrzegając jednocześnie, że rząd chce by uprawnienia otrzymali ci, którzy rzeczywiście działają w terenie, czynnie a nie osoby siedzące za biurkami, które z prawdziwą służbą czynną nie mają nic wspólnego.

Czy uprawnienia otrzymają też ci, którzy z dniem 1 stycznia mimo optymistycznych gwarancji rządowych pracę stracą? Ta sprawa będzie dopiero negocjowana i wykrystalizuje się w formie rozporządzeń.

- Wszyscy związkowcy wyszli ze spotkania z ministrem Banasiem zadowoleni - zapewnia Kogut.

Na konferencji zorganizowanej przez senatora Stanisława Koguta gościł też Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza, który raz jeszcze zadeklarował, że miasto w drodze przetargu jest gotowe sprzedać skarbowi państwa hektar własnych gruntów pod budowę dużego, nowego, dobrze skomunikowanego urzędu celno skarbowego, gdzie przeniesione zostaną obie instytucje - skarbówka już połączeniu.

W grę wchodzą trzy lokalizacje - przy Witosa naprzeciwko siedziby Straży Pożarnej, przy Sienkiewicza i przy Tarnowskiej koło salonu meblowego Bugajskiego.

Wszystkie trzy miejsca pozwalają na budowę odpowiedniej pojemności parkingów.

Senator Kogut zapewnił ze swojej strony, podobnie jak minister Banaś, że jest zielone światło dla legalizacji łąckiej śliwowicy. Niebawem powstanie zespół roboczy, który opracuje formułę wdrożenia projektu.

ES [email protected] Fot.: Starostwo Powiatowe W NS

Minister Banaś o celnikach: dyspozycyjni do torpedowania zadań, ale pracę zachowają


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)