Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
07/08/2016 - 11:50

Koniec kontroli granicznej w Małopolsce. Straż Graniczna sprawdziła ponad sto tysięcy osób

Od 4 lipca do 2 sierpnia obowiązywała przywrócona tymczasowa kontrola na granicy polsko-słowackiej, a także na lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach. Wiemy już ile kontroli przeprowadzono tym czasie. Straż Graniczna skontrolowała łącznie 105.930 osób, w tym 65.218 osób w Placówce SG w Krakowie – Balicach i 40.712 osób w Placówce SG w Zakopanem.

Przypomnijmy, że tymczasowa kontrola na granicy polsko-słowackiej w Małopolsce, a także na innych przejściach w Polsce została wprowadzona w związku ze szczytem NATO w Warszawie, a także z wizytą papieża Franciszka i Światowymi Dniami Młodzieży.

„Pogranicznicy” kontrolowali zarówno osoby jak i pojazdy.

- Tylko na samej granicy polsko-słowackiej skontrolowano 12.972 pojazdów, a w lotniczym przejściu granicznym w Krakowie – Balicach sprawdzono 686 samolotów – powiedziała portalowi Sądeczanin.info kpt. Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy KaOSG w Nowym Sączu.

Zobacz także: Straż Graniczna sprawdza paszporty, ale nie na przejściu Piwniczna/Mniszek?

W ciągu ostatniego miesiąca funkcjonariusze SG zatrzymali osiemnaście osób (16 w Placówce SG w Krakowie – Balicach, a 2 w Placówce SG w Zakopanem).

„Pogranicznicy” zawrócili w Małopolsce jedenaście osób (6 osób na lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach oraz pięć na granicy polsko – słowackiej). Podstawą do odmowy wjazdu do Polski sześciu osobom był brak ważnego dokumentu podróży. Natomiast czterem osobom odmówiono wjazdu ze względu na brak ważnej wizy.

Podsumowanie tymczasowej kontroli granicznej w Małopolsce

Wyjątkowo duży ruch w podkrakowskim porcie lotniczym panował przed i po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Przykładowo, w dniu bezpośrednio poprzedzającym ŚDM, do Krakowa przyleciało 9555 pasażerów, z czego dużą część, ok. 6,5 tysiąca stanowili pielgrzymi. Od 18 do 25 lipca do Krakowa przyleciało prawie 63 tys. pasażerów, z czego w okresie od 22 do 25 lipca odprawiono 32, 5 tysiąca podróżnych ze strefy Schengen i państw, które do niej nie należą.

- Odnotowano przyloty nawet z krajów takich jak m. in.: Burkina Faso, Burundi, Gwinea Równikowa, Ghana, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Tonga, Togo, Fidżi, Wybrzeże Kości Słoniowej – dodaje kpt. SG Kądziołka. - Pielgrzymi przylatywali samolotami rejsowymi lub specjalnymi samolotami czarterowymi.

Odprawy przebiegały sprawnie. Funkcjonariuszy z Balic wspierali „pogranicznicy” z innych przejść granicznych oraz trzech funkcjonariuszy z Agencji Frontex, którzy pomagali w odprawach, weryfikacji dokumentów oraz kierowali pielgrzymów do specjalnie oznakowanych przejść.

Zobacz także: Kontrola graniczna wraca na miesiąc. Zabierz paszport, albo dowód!

Spośród 16 osób zatrzymanych w tej placówce w ramach tymczasowej kontroli granicznej piętnaście stanowili obywatele RP. Funkcjonariusze SG zatrzymali między innymi obywatela naszego kraju, który posługiwał się dokumentem tożsamości, w którym przerobiona została data ważności. Zdarzały się też przypadki deklarowania przez cudzoziemców przylatujących do naszego kraju chęci uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży, choć w rzeczywistości cel przylotu był inny.

Po zakończeniu ŚDM tylko 1 sierpnia z podkrakowskiego lotniska wyleciało w różne strony świata ponad jedenaście tysięcy pielgrzymów i uczestników ŚDM. Następnego dnia pracownicy lotniska, wspólnie z „pogranicznikami” odprawili ponad dziesięć tysięcy osób.

- Bardzo duże natężenie ruchu, I – co za tym idzie - natłok zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy, był częściowo rekompensowany panującą na lotnisku atmosferą – mówi rzeczniczka KaOSG. - Zdarzały się przypadku, kiedy to poszczególne grupy pielgrzymów śpiewem dziękowały funkcjonariuszom PSG w Krakowie – Balicach za sprawne dokonywanie odpraw granicznych.

Sporo pracy mieli także funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem. W pierwszym dniu obowiązywania tymczasowej kontroli granicznej (4 lipca), funkcjonariusze wspomnianej placówki, zatrzymali na drodze krajowej nr 7 w Chyżnem, Mercedesa Sprintera. Auto to figurowało w bazie INTERPOL jako skradzione na terenie Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj: Kolejny zamach w Belgii. Islamista zranił dwie policjantki maczetą

- Pojazd ten został skradziony w 2010 roku i od tego czasu był poszukiwany przez INTERPOL w Manchesterze – mówi rzeczniczka. Szacunkowa wartość zatrzymanego pojazdu to około 25 tys. złotych. Kierującym pojazdem był obywatel Ukrainy.

Funkcjonariusze wszczęli dochodzenie w sprawie o przestępstwo z art. 292 par. 1 Kodeksu Karnego. Sprawę prowadzą nowotarscy policjanci.

Opr. (MACH), Fot. arch. KaOSG w Nowym Sączu. – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu