Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
10/09/2016 - 12:00

Doktor Masior w „zamrażarce” Bożeny Jawor

Działacze Fundacji im. Dra Jerzego Jerzego Masiora są zdumieni, że w porządku obrad sesji Rady Miasta Nowego Sącza w najbliższy wtorek nie znalazło się głosowanie nad projektem uchwały o nadaniu bezimiennemu rondu pod Górą Zabełecką, przy obwodnicy północnej, imienia Doktora z Przetakówki. Rondo powstało w miejscu zburzonego mostu na Łubince, który nosił nazwę Dra Jerzego Masiora.

Stosowny wniosek w tej sprawie Fundacja złożyła do Rady Miasta i Prezydenta Nowego Sącza już 3 czerwca 2015 roku, a kiedy przez rok nie było odpowiedzi, to 29 czerwca br. ponowiła apel do rajców i najważniejszej osoby w mieście, o czym pisaliśmy

- Ostatnio został złożony przez grupę radnych konkretny projekt uchwały w tej sprawie i powinien być procedowany zgodnie ze Statutem Miasta, a tymczasem nie tylko nie ma tego projektu w porządku obrad na najbliższą sesję Rady Miasta 13 września, ale zupełnie pominięto procedowanie tego projektu uchwały w komisjach rady, co wskazuje jednoznacznie, że naruszony został Statut Miasta Nowego Sącza, w szczególności paragraf  52 – mówi Józef Kaczmarczyk, prezes Fundacji im. Dra Jerzego Masiora.

Wszystko się powinno wyjaśnić na wtorkowej sesji.

Radni, którzy podpisali się pod projektem uchwały, chcą zapytać przewodniczącą rady Bożenę Jawor, dlaczego „trzyma Doktora Masiora w zamrażarce”?

- Nie wiadomo, jaki byłby wynik głosowania w komisjach rady i na sesji, być może uchwała by przepadła, ale bezwzględnie, w myśli statutu powinna być procedowana, tym bardziej że sprawa dotyczy historycznej ciągłości nazwy tego miejsca – mówi Grzegorz Fecko, radny z Przetakówki, który podpisał się pod projektem uchwały.

**

Komentarz

Nieoficjalnie wiadomo, że prezydent Nowak ma inny pomysł na patrona bezimiennego ronda, ale dotąd go nie ujawnił. Plotkuje się o różnych zmarłych  osobistościach, związanych z Nowym Sączem. Rozrzut znamienitych postaci historycznych jest ogromny: od śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego po śp. premiera Józefa Oleksego…

(HSZ) Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)