Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
19/09/2016 - 09:55

Czterech asystentów rodziny walczy o dzieci w Nowym Sączu. Powinno być ich więcej!

Podczas ostatniej sesji (13. 09.) radni przyjęli jednogłośnie Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Nowego Sącza na lata 2016 - 2022. Przy okazji radna Teresa Krzak zaapelowała o zwiększenie ilości etatów dla asystentów rodzin. Kim są ci ludzie?

Obecnie w Nowym Sączu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa czterech asystentów rodziny. Dlaczego radna naciskała na, by takich osób zatrudnić więcej?

Czym konkretnie zajmują się asystenci rodziny? O wyjaśnienia poprosiliśmy dyrektora MOPS Józefa Markiewicza.

Zobacz też: Nowy Sącz: To rekord! 420 osób liczyło na pracę w MOPS

Asystenci rodziny, to specjaliści, którzy odpowiadają za kontakt między rodzicami biologicznymi a rodzinami zastępczymi, pogotowiem opiekuńczym i dziećmi.

Wspomagają pracowników socjalnych w pracy z rodzinami, w których ze względu na problemy natury bytowej, wychowawczej, społecznej pojawiło się zagrożenie, że dzieci z tych rodzin trafią do ośrodków wychowawczych np. pogotowia opiekuńczego lub rodziny zastępczej.

Zadaniem asystentów jest zobligowanie rodziców to takich działań, które sprawią, że ryzyko zostanie zażegnane. To właśnie asystenci rodziny organizują opiekę psychologiczną, wspomagają w załatwianiu formalności, czuwają nad budową lub odbudową właściwych relacji w rodzinie. Pomagają w budowie atmosfery i otoczenia, które będzie dawało dzieciom jak najlepsze zaplecze do rozwoju.

Zobacz też: Św. Jan Paweł II będzie patronem nowego ronda przy Obwodnicy Północnej

I to nie tylko w teorii. Organizują na przykład środki na przystosowanie mieszkania do potrzeb wychowania dziecka. Reagują w sprawach związanych z przemocą psychiczną czy fizyczną na stopie: matka ojciec, rodzic - dziecko, rodzeństwo.

Asystent rodziny to ktoś, kto ma - korzystając ze wszystkich dostępnych narzędzi prawnych i socjalnych - zapobiec odebraniu dziecka.

Ale wracając do samej strategii. Jak każdy tego dokument, Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych opiera się, bazuje na danych statystycznych. Radny Kazimierz Sas wyszedł z propozycją, by miasto nawiązało w tej dziedzinie współpracę z uczelniami z terenu Nowego Sącza. Chodzi o to, by podobne dane i wnioski z nich płynące były zbierane i opracowywane przez studentów w ramach na przykład przygotowywania prac licencjackich lub magisterskich.

Dodatkowo Sas nadmienił, że jeśli chodzi o czas obowiązywania Strategii, to wypadałoby by zazębiał się z terminem strategii związanej z rozwiązywaniem problemów mieszkaniowych. Radny wniósł by oba dokumenty miały ważność do 2022 roku, bo aktualnie plan związany z mieszkalnictwem traci ważność w 2021 roku

Więcej uwag do projektu Strategii nie zgłoszono. Radni przyjęli dokument jednogłośnie.

ES [email protected] Fot. ilustracyjne: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu