Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
29/08/2016 - 15:30

Stary Sącz. Na osiedlu Słonecznym będzie ciepło i tanio [Film]

Nowoczesna gazowo-olejowa kotłownia została dzisiaj (29 sierpnia) otwarta na os. Słonecznym w Starym Sączu. Dzięki inwestycji za 1,5 mln złotych ma być tu ekologicznie, ciepło i tanio.

Początkowo inwestycja miała podnieść ceny ogrzewania o około 10 procent, ale ostatecznie tak się nie stanie - zapewnia Piotr Polek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

- Stawki nawet spadną z dotychczasowych 70 złotych za jeden gigadżul do 66 złotych za jeden gigadżul. Jak jednak będzie w przyszłości tego nie potrafię powiedzieć – dodaje Piotr Polek.

Zmiana kotłowni węglowej na najnowocześniejszą technologicznie kotłownię gazowo-olejową poprawi też, i to w znaczący sposób, stan powietrza w Starym Sączu, poprzez m.in. zmniejszenie emisji pyłów PM 2,5 i PM 10 do atmosfery.

Obecna modernizacja kotłowni węglowej wybudowanej wraz z tradycyjną siecią cieplną jeszcze w 1974 roku miała na celu dostosowanie technologiczne źródła ciepła do nowych wymogów ochrony środowiska obowiązujących od 2016 r. Kotłownia węglowa była bardzo przestarzała. Kotły węglowe typu WCO80 z rusztem ruchomym o przestarzałej technologii wykazywały bardzo niską sprawność energetyczną, rzędu 60 procent, a pozostałe urządzenia technologiczne jak pompy, wentylatory, armatura i automatyka liczyły sobie ponad 30 lat.

Stan techniczny istniejących urządzeń wymagał bardzo dużych nakładów finansowych, rzędu około 1 mln zł, koniecznych do zainwestowania w celu dostosowania parametrów kotłowni do nowych wymogów ekologicznych (odpylanie). W związku z powyższym, biorąc pod uwagę te argumenty, jak i fakt  zmniejszenia o 50 procent zapotrzebowania na energię cieplną (wskutek przeprowadzonej termomodernizacji budynków)

 MPEC postanowił zlikwidować kotłownię węglową i wybudować nowoczesną kotłownię gazowo-olejową w pełni zautomatyzowaną i bezobsługową. Inwestycja realizowana była w latach 2015-2016. Nowowybudowana kotłownia o mocy 1,34 MW jest wyposażona w 2 nowoczesne kotły Vitomat 200-HW firmy Viessmann o mocy 670 kW, wspomagane są one 2 wymiennikami spaliny-woda firmy Rosink ECO o mocy około 37 kW każdy.

Kotły wyposażone są w najnowocześniejsze modulowane palniki gazowe firmy Weishaupt automatycznie regulowane za pomocą sterowników kotłowni. Pracą kotłowni kieruje automatyka zlokalizowana w  szafie sterowniczej z zabudowanym regulatorem swobodnie programowanym PLC firmy Moeller. Sterownik w zależności od temperatury zewnętrznej powietrza ustala za pomocą zaworów regulacyjnych oraz zmiany przepływów parametry temperaturowe na poziomie zabezpieczającym wymagane temperatury u odbiorców ciepła.

Pracę kotłowni oraz aktualne parametry technologiczne można obserwować na dwóch stanowiskach operatorskich wizualizacji, tj. w kotłowni Stary Sącz i dyspozytorni MPEC w Nowym Sączu, połączonych siecią internetową z szafą sterowniczą kotłowni. Stanowisko wizualizacyjne umieszczone w dyspozytorni MPEC w Nowym Sączu pozwala w sposób ciągły, całodobowo, obserwować pracę kotłowni w Starym Sączu oraz reagować w przypadku zakłóceń parametrów pracy kotłowni i sieci ciepłowniczej.

Paliwem dostarczanym do kotłów jest gaz ziemny lub olej opałowy, którego zbiornik znajduje się w budynku kotłowni. Olej opałowy zwiększa gwarancję bezpieczeństwa dostaw ciepła do bloków pomimo możliwych perturbacji na rynku gazowym lub awarii systemów dostaw gazu.

To kotłownia nowoczesna, bezobsługowa, zautomatyzowana i w pełni bezpieczna eksploatacyjnie. Jest to wysokosprawne źródło ciepła o sprawności energetycznej około 95 procent.

Budowa obiektu spowodowała ograniczenia emisji zanieczyszczeń w skali roku: pyłu o około 12000 kg, dwutlenku siarki o około 4000 kg, dwutlenku węgla o około 650000 kg, tlenku węgla o około 6000 kg, i sadzy o około 120 kg. Jest to wymierny efekt ekologiczny zmiany źródła ciepła z paliwa węglowego na gazowe.

Koszt budowy wyniósł około 1,5 mln zł z czego 1 mln zł pochodził z kredytu preferencyjnego z częściowym umorzeniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  (WFOŚiGW) w Krakowie.

Zadanie zrealizowała firma PHU „OTECH” z Gorlic.

(KB) 

Fot. KB 

Materiał filmowy: Krzysztof Stachura

Otwarcie kotłowni MPEC w Starym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe