Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
06/09/2016 - 20:00

Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka ma receptę na Unię Europejską

– Z Brexitu należy wyciągnąć wnioski. Brexit to już przeszłość – wskazał Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu gościła w krynicy premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i premiera Ukrainy. Szydło wskazała, że G4 to najbardziej dynamicznie rozwijające się państwa w Europie i to od nich będzie należała przyszłość wspólnoty.

Na specjalnym spotkaniu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Beata Szydło, Bohuslav Sobotka (premier Czech), Viktor Orban (premier Węgier), Robert Fico (premier Słowacji) rozmawiali o wspólnych interesach w Unii Europejskiej. Do dyskusji zaproszono także Wołodymyra Hrojsmana (premier Ukrainy).

– Grupa Wyszehradzka ma receptę na Unię Europejską. My wiemy co zrobić, żeby Unia Europejska stała się lepszą Unią Europejską, rozwijała się, była bliżej obywateli, bliżej Europejczyków. Chcemy, żeby postawiła na parlamenty europejskie. Mówimy o konieczności reform, które muszą zostać przeprowadzone – wskazała premier Szydło.

Politycy omówili także kwestie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Z Brexitu należy wyciągnąć wnioski. Brexit to już przeszłość. Teraz czeka nas dyskusja na temat jak ten proces będzie się odbywał. Musimy myśleć o przyszłości. Grupa Wyszehradzka jest najszybciej i najlepiej rozwijającą się grupą państw w Unii Europejskiej. To właśnie my chcemy wyznaczać przyszłość Unii Europejskiej – zaznaczyła Beata Szydło.

Szefowie rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej omawiali także politykę dotyczącą migracji. Wszyscy byli zgodni, że nakładanie na państwa limity dotyczące przyjmowania imigrantów są złym rozwiązaniem, a problem uchodźców należy rozwiązywać poza granicami UE.

– Chcemy wzmocnienia pomocy humanitarnej, ale nie zmuszania państw do przyjmowania narzuconej ilości imigrantów – dodała Szydło.

Grupa Wyszehradzka podjęła również decyzję, aby wspierać Ukrainę w dążeniu do integracji z Unią Europejską.

(JB, KB), fot. JB

Spotkanie Grupy Wyszeradzkiej, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu