Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
20/07/2023 - 19:10

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Buczynowa Dolina, magia otuliny Magurskiego Parku Narodowego

Dziś w ramach cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” zabieramy Was do uzdrowiska Wapienne w Beskidzie Niskim a dokładnie do Buczynowej Doliny, która położona jest w otulinie Magurskiego Parku Narodowego.

Zacznijmy od samej lokalizacji Buczynowej Doliny. To miejsce położone w Wapiennym w gminie Sękowa. Podkreślmy, że Wapienne ma status uzdrowiska, gdzie powietrze idealnie wpływa na poprawę samopoczucia przy problemach z układem oddechowym i astmą. W tutejszym sanatorium możecie skorzystać z kąpieli w wyjątkowych wodach o bardzo szerokim zakresie działania leczniczego. Kiedyś leczyli się tutaj żołnierze Napoleona, dziś możecie skorzystać z dobrodziejstw źródeł Marta i Kamila.

Kilkadziesiąt minut od Buczynowej Doliny jest rezerwat skalny Kornuty, zbudowany z grubych ławic piaskowca magurskiego. Warto tam zajrzeć do Jaskini Mrocznej. Wyjście na szlak macie niemal zaraz obok Buczynowej. Innym szlakiem dotrzecie wprost do Diablego Kamienia w Foluszu. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Chata na Kowalówkach, zaszyj się w sercu gór

W Wapiennym jest też niesamowita wieża widokowa, wieża Ferdel. Konstrukcja ma prawie 25 metrów. Wznosi się tuż poniżej szczytu Ferdel (648 m n.p.m). Do tarasu, na którym może przebywać jednocześnie kilkanaście osób prowadzi 110 schodów. Ale naprawdę warto je pokonać, bo ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na Beskid Niski a przy odpowiedniej pogodzie i widoczności można stąd zobaczyć nawet Tatry. 

Jak dotrzeć do wieży? Są aż cztery możliwości: z Wapiennego - szlakiem zielonym, z miejscowości Rozdziele – szlakiem zielonym a potem niebieskim, z Bartnego – szlakiem żółtym a potem zielonym i z Folusza – szlakiem czarnym a potem zielonym. Ra ilość tras pozwala Wam na swobodne rekombinowanie planu zwiedzania okolicy. Gospodarze Buczynowej Doliny bardzo często chodzą tam ze swoimi gośćmi. A jako osoby bardzo aktywne, które jeżdżą na rowerach, doskonale orientują się w okolicy i służą radą z wyborem najciekawszych tras w zależności od pogody i Waszych możliwości.

W całej okolicy znajdują się też zabytkowe cerkwie i kościoły, z których część – w Sękowej i Binarowej wpisana jest na listę UNESCO a wszystkie znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Osada nad Słotwinką idealna na każdą pogodę

W pobliskich Gorlicach zajrzyjcie do Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza z ekspozycją na temat wydobycia ropy w tej okolicy. W końcu to w Gorlicach zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Tu też dowiecie się wiele na temat bitwy pod Gorlicami, jednej z przełomowych bitew na froncie I wojny światowej.

Warto też zobaczyć położony trochę Muzeum Przemysłu Naftowego w Libuszy a potem Biecz, średniowieczne miasto królewskie, które zasłynęło m.in. z przywileju kształcenia katów. Nie zapomnijcie też o możliwości poleniuchowania nad Zalewem Klimkówka i obejrzeniu skansenu w Szymbarku i tutejszego kasztelu, najpiękniejszej tego typu budowli renesansowej budowli w Polsce i w Europie. Tych, którzy kochają konie kierujemy do wyjątkowej Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie. W każdym z tych miejsc – śledźcie ich profile na Facebooku – organizowane są systematycznie najróżniejsze fantastyczne imprezy dla całych rodzin.

My jesteśmy jednak przekonani, że sama Buczynowa Dolina sama w sobie. Obiekt obejmuje ostatnie zabudowania na samym krańcu Wapiennego. To otulina Magurskiego Parku W otoczeniu fantastycznych lasów macie do dyspozycji ogromny teren zielony, na granicy posesji płynie strumień. Jest gdzie rozłożyć koc, gdzie poleniuchować i pospacerować w bezpośrednim otoczeniu przyrody.

Buczynowa Dolina, której pełna nazwa brzmi Buczynowa Dolina – Miejsce relaksu i rozwoju daje niezliczoną ilość możliwości. - W Buczynowej Dolinie w Beskidzie Niskim możesz spać w Buczynowym Domu, w Drewnianym Domu lub w prywatnych drewnianych domkach–jurtach. Wszystkie miejsca znajdują się na tym samym terenie. Każde miejsce ma inny klimat – zachęcają gospodarze. Są tu pokoje z łazienkami, pokoje również z aneksami kuchennymi i studia. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Agroturystyka Ryvilla w Gaboniu, odpocznij w oazie spokoju

Słów kilka o jurtach. To jurty całoroczne z ogrzewaniem, aneksami kuchennymi i łazienkami. Gdy zdecydujecie się na spanie na pięterku, leżąc będziecie mogli podziwiać gwiazdy, bo nad łóżkiem jest okrągłe okno. Prze jutrami są tarasiki idealne do wieczornego chilloutu.

Wszystkie te miejsca urządzone są z ogromnym smakiem, pełne unikalnych dodatków, dzieł rękodzielników. Organizowane są tutaj - również w jurcie, ale warsztatowej - najróżniejsze turnusy tematyczne z jogą, zielarstwem, masażami w roli głównej, ale również takie stricte dla rodzin. Wystarczy rzut oka na profil Buczynowej Doliny na Facebooku, by przekonać się, że tu nie ma miejsca na nudę.

Jest tu też sauna, zadaszone miejsce do grillowania i zabawy przy ognisku. Teraz słów kilka o tutejszej kuchni. Jej sercem jest pani Kasia, która umie wyczarować jednocześnie pyszny pasztet z dzika, upiec chleb i zrobić wegańskie kotlety z buraków. To prawdziwa czarodziejka, której umiejętności natychmiast przekonują do stołowania się tutaj wszystkich gości. Pani Kasia słynie też z przetworów: kiszonych warzyw od tradycyjnych ogórków przez marchew do rzodkiewek. A jej pesto z czosnku niedźwiedziego to już kultowy smakołyk. Wszystkie posiłki są bardzo urozmaicone i co najważniejsze bazują na lokalnych produktach. 

DANE KONTAKTOWE:

Buczynowa Dolina

Wapienne 59, 38-307  Sękowa

tel. + 48 792 539 187 (Marta), + 48 723 643 036 (Paweł)

e-mail: [email protected]

www.buczynowadolina.com

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu