Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
26/05/2024 - 13:40

Polskie stroje Adidasa na olimpiadę w Paryżu - niechlujnie, w bezsensownych kolorach? Oceń sam

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego zostały zaprezentowane stroje w których polscy olimpijczycy będą reprezentować kraj na zbliżającej się Olimpiadzie w Paryżu oraz paraolimpiadzie. Stroje „galowe” zaprojektowała polska firma Bizuu, natomiast stroje „codzienne” niemiecki gigant - Adidas. Wygląd strojów sportowych i dobór wykonawcy wywołał kontrowersje i dyskusje. Dlaczego?

Stroje Bijuu

Od 2010 (Igrzyska w Vancouver) za przygotowanie kolekcji olimpijskiej odpowiadała firm 4F. Po raz pierwszy (przy Igrzyskach w Paryżu) zastosowano jednak strategię dwóch firm ubierających polskich sportowców (rozdział na stroje galowe i sportowe). Firma Adidas przygotowała stroje codzienne/sportowe: na ślubowanie, podróż, pobyt w wiosce, ceremonie i czas wolny oraz część strojów treningowych.

Zestawy galowe przygotowała firma Bijuu, będą one widoczne na ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz na imprezach i spotkaniach oficjalnych. Umowa obejmuje nie tylko najbliższe wydarzenia, lecz także Igrzyska Zimowe (2026) oraz Olimpiadę (2028).

 Stroje „galowe” Bizuu nie budzą kontrowersji, co więcej nawet mogą się podobać i w opinii obserwatorów są ciekawym projektem. Projekt nawiązuje do polskiej historii i kultury,
według projektantów podkreśla polskie dziedzictwo i nawiązanie do strojów przedwojennych oraz mody tuż powojennej. „Kompozycja składa się z takich roślin jak żyto, jeżyna, podagrycznik i jarzębina, wzbogacona jest kwiatami: mak polny, chaber, bławatek, stokrotka i mak lekarski, a wśród tego bogactwa polskiej flory znajduje się również wróbel.

Tło tworzą rozety koronki, nawiązujące do dziedzictwa rękodzieła i będące hołdem dla słynnych koronek koniakowskich.”

Dlaczego Adidas?
Wybór Adidasa wywołał kontrowersje już po ogłoszeniu wykonawcy w październiku 2023. Rozgorzał na nowo wraz z prezentacją strojów 19 kwietnia 2024. Komentarzy związani z prawą stroną sceny politycznej zarzucają PKOl-owi szyderczą „dobrą zmianę” czyli wymianę firmy polskiej 4F na firmę niemiecką. W skrócie nowy, „proniemiecki” rząd woli firmę niemiecką od polskiej. Nie jest to jednak prawda a narracja.

Stroje Adidasa
Twarzą zmiany marki jest Radosław Piesiewicz – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od decyzji i kontrowersji dot. wyboru Adidasa odcięło się Ministerstwo Sportu i Turystyki, zarówno w październiku, jak i w kwietniu. „Odpowiadając na liczne pytania informujemy, że decyzję o tym, kto ubierze polskich sportowców na igrzyska olimpijskie, podjął w 2023 niezależnie PKOl, a ministerstwo sportu i turystyki nie miało na nią wpływu. Ministerstwo dokłada i będzie dokładać wszelkich starań, aby współpracować z polskimi firmami”.

Decyzja o wyborze Adidasa „podobno” była biznesowa (podobno - ponieważ szczegóły kontraktu nie są znane). „Naszą reprezentację ubierze Adidas, bo to on jest dziś sponsorem PKOl, a nie firma 4F. Pytaniem więc brzmi: Kto kogo wspiera? Słyszałem, że do tej pory PKOl za stroje dla reprezentacji olimpijskiej płacił, a teraz to Adidas płaci nam” - mówi Piesiewicz.

Zarazem jednak kontrowersje wywołane kolorystyką i strojami sportowymi spowodowały kolejne kluczące oświadczenia PKOl-u – tłumaczące, iż ze względu na krótki czas projektowania po podpisaniu umowy projekt strojów przy kolejnych wydarzeniach będzie zmieniany. PKOl zaznacza iż miał wpływ jedynie na kolorystykę i detale (takie słowa podczas premiery nie są raczej objawem zadowolenia z projektu).

Główne kontrowersje dot. projektu strojów sportowych obejmują właśnie niefortunną kolorystykę oraz dobór materiałów. Po pierwsze, wykorzystanie koloru grantowego jako trzeciego i równie eksponowanego jak naturalne dla naszych barw narodowych kolory biały i czerwony. (Koloru granatowego nigdy nie było w projektach tak dużo. W niektórych projektach jest on wręcz dominujący lub zastępujący czerwony lub biały.

I to nie tylko w sytuacji tzw. drugiego kompletu strojów reprezentacji, gdy po losowaniu „gospodarza”, gospodarz ów może wybrać pierwszy strój co w rzadkich przypadkach gdy Polska rywalizuje z zespołami o podobnych barwach powoduje konieczność wyboru granatu. Reprezentacja więc będzie oglądana w strojach biało – granatowych, czerwono - granatowych zdecydowanie częściej niż na wcześniejszych wydarzeniach. Raczej nie jest to dobry kierunek budowania spójności wizerunkowej Polski).
 

Po drugie, jakość materiałów i wykonanie napisów (zarzuca się im niechlujstwo, fatalne wykonanie napisów, niefortunnie dobrany kolor czerwony napisu, który bardziej wygląda jak wyblakły czerwony lub różowy). Projektanci tłumaczą się „ikoniczną prostotą”, „minimalizmem”. „W strojach sportowych pojawia się również dynamiczny nowy font, inspirowany płomieniem sportowej pasji. Motyw ognia jednoczy ludzi, łącząc pokolenia.” Ów dynamiczny font, co widać na zdjęciach żadnych płomieni jednak nie przedstawia, a wygląda jedynie na wyblakły. Najważniejszą kontrowersją, jest jednak projekt dresu sportowego w którym polscy sportowcy będą odbywać ceremonie wręczenia medali. Strój jest od góry: „biało-granatowo-czerwony” co budzi skojarzenia z flagą Rosji.

Na pewno nie będzie to budować pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Wśród polskich odbiorców natomiast już teraz wywołuje oburzenie. Akceptacja takiego projektu nie świadczy więc najlepiej o PKOl-u, jego pracownikach i samej marce Adidas, szczególnie biorąc pod uwagę aktualną sytuację międzynarodową Rosji. Być może to przeoczenie, a być może brak wyobraźni odbierających projekt.

Stanowisko F4
F4 dyplomatycznie przedstawia swoje stanowisko, iż bardzo żałują, że ich oferta nie została wybrana. Pomimo to nadal chcą kontynuować współpracę, a ich stroje będą obecne na Igrzyskach, ponieważ nadal są sponsorem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, będą ubierać także zespół Chorwacji, Grecji, Ukrainy, Łotwy i Słowacji.

Źródła:
https://olimpijski.pl/adidas-i-bizuu-zaprezentowaly-kolekcje-strojow-na-igrzyska-olimpijskie-paryz-2024/
https://www.pap.pl/aktualnosci/oto-stroje-polskich-olimpijczykow-na-igrzyska-w-paryzu-nasze-wideo
https://sport.rp.pl/sport/art40205131-paryz-2024-dlaczego-adidas-i-bizuu-ubiora-polskich-olimpijczykow
https://dorzeczy.pl/kraj/577041/internauci-krytykuja-stroje-adidasa-dla-polskich-olimpijczykow.html







Dziękujemy za przesłanie błędu