Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
30/09/2023 - 18:15

Gospodarstwo Agroturystyczne „Basia” w Suchej Strudze: domowo, rodzinnie i smakowicie

Gospodarstwo Agroturystyczne „Basia” w Suchej Strudze w Rytrze to wyjątkowe miejsce z domową atmosferą i kuchnią regionalną jednej z najlepszych gospodyń w okolicy. Tu Was dziś zapraszamy w kolejnym odcinku cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Jakie atrakcje czekają na Was w samym Rytrze? Macie tu do wyboru trasy EuroVelo – którymi dojedziecie do Starego Sącza i Nowego Sącza a w drugą stronę do Piwnicznej-Zdroju. Na terenie Piwnicznej-Zdroju - tuż przy Euro Velo - są otwarte baseny na Radwanowie.

Dzięki Aqua Velo dotrzecie wygodnie do najważniejszego zabytku na terenie gminy Rytro, czyli na już częściowo zrekonstruowany zamek. Potem pieszo albo rowerem wybierzcie się – na przykład Baranim Szlakiem – do schroniska serwującego doskonałe posiłki, czyli na Cyrlę. 

Dosbajka a może po prostu bajka? To prawdziwy raj w Małastowie

Z drugiej strony jest przepiękna Dolina Roztoki, w której Maria Kownacka w znanej bajce „Rogaś z Doliny Roztoki” osadziła całą akcję. Tu proponujemy zrobić trasę - Roztoka Ryterska - Roztoka Wielka - Wdżary Wyżne - Wietrzne Dziury - Wielka Przehyba - Złomisty Wierch - Przełęcz Żłobki - Jaworzyny - Roztoka Ryterska, bardzo popularnej wśród bardziej zaprawionych rowerzystów.

W Roztoce Ryterskiej jest też wyjątkowy Park Ekologiczny, kompleks ochronny płazów i gadów, na terenie którego będziecie mogli zobaczyć gatunki nie występujące nigdzie indziej. W Roztoce Ryterskiej czeka na Was też popularny park linowy przez który – trasa jest oznakowana – dojdziecie do źródełka wody mineralnej.

Z Rytra prowadzi też niebieski szlak na Przehybę ze schroniskiem, które wiele razy odwiedzał papież św. Jan Paweł II. Jest tu niesamowity punkt widokowy. A jeśli będziecie mieli siły to z Przehyby możecie ruszyć na podbój Jaworek przez Radziejową, Wielki Rogacz, Litawcową i piękny pieniński wąwóz Biała Woda. Ale zastrzegamy, że to już trasa na cały dzień.

Już na terenie gminy Stary Sącz warto zajrzeć na Wolę Krogulecką, gdzie mieści się jedna z najpopularniejszych w Małopolsce platform widokowych, czyli krogulecki ślimak. 

Tarninowe Wzgórze: moc atrakcji i adrenaliny w sercu Beskidu Niskiego

W Młodowie – na styku gmin Rytro i Piwniczna-Zdrój jest kolejne kultowe miejsce na Sądecczyźnie, czyli założony przez Stowarzyszenie Młodów-Głębokie Park św. Kingi. Miejsce to słynie z niesamowitych źródeł wody mineralnej. W ich składzie znaleźć można wyjątkowo ważne i korzystne dla naszego zdrowia minerały: kation sodowy (Na+) - 451.3 mg/l, kation potasowy (K+) - 16.35 mg/l, kation wapniowy (Ca2+) - 210.6 mg/l, kation magnezowy (Mg2+) - 89.92 mg/l, kation żelazowy (Fe2+) - 4.64 mg/l, anion wodorowęglanowy (HCO-3) - 2324.0 mg/l, anion chlorkowy (Cl-) - 9.1 mg/l, anion siarczanowy (SO-4) - 0.56 mg/l, anion fluorowy (F-) - 0.32.

Po wodę ze źródeł ludzie zjeżdżają się czasem z dziesiątkami plastikowych, półtorej litrowych butelek. Wtedy tworzą się bardzo długie kolejki. Obowiązuje tu jednak zasada – twardo respektowana – że turysta z kubkiem lub tylko jedną butelką ma pierwszeństwo, nie musi stać w kolejce, tankuje bez kolejki. Wszystkie ujęcia są pod wiatą z ławami. 

Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce na wyciągnięcie ręki! Wybierz „Pod dębem” w Zabrzeży

Wyżej też są ławki, wiata do grillowania również ze stołami i siedziskami na lekko 20 osób. Od źródeł wytyczona jest ścieżka na wzgórze, na trasie są kamienie, stacje z opisem kolejnych cudów św. Kingi, w połowie drogi jest oczko wodne, ławeczki a nad oczkiem wodnym jest niewysoka wieża widokowa, z której oglądać można Dolinę Popradu.

A co oferuje Gospodarstwo Agroturystyczne „Basia” w Suchej Strudze? To kameralny obiekt z pięcioma pokojami dla maksymalnie dwudziestu osób oferujący noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami. W każdym pokoju jest prysznic, telewizor i wi-fi. Na parterze jest przestronna stołówka i pomieszczenie dla gości, którzy chcą posiedzieć dłużej wieczorem w towarzystwie. Obok „Basi” jest dziedziniec z wiatą do grillowania i parking.

To miejsce zdecydowanie słynie z doskonałych posiłków. Gospodyni Genowefa Pilch – Lichoń to założycielka i prezes Koła Gospodyń Wiejskich Rytrzanki, która od lat z powodzeniem – również na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych – promuje lokalną, tradycyjną kuchnię. Dzięki pani Gieni (tak ją wszyscy tytułują w Rytrze), która przy każdej okazji powtarza swoje słynne „nie jedzcie paszkwili” - placek po rytersku wpisany jest do ministerialnego rejestru niepowtarzalnych i autentycznych potraw regionalnych. Równie słynny jest jej rytrzański żurek na serwatce czy prażony bigos.

Genowefa Pilch – Lichoń to wytrawna znawczyni ryterskich anegdot, historii i legend, która doradzi Wam, jak najatrakcyjniej, najciekawiej zorganizować sobie zwiedzanie całej okolicy. Jeśli marzy się Wam zatem wypoczynek w „smakowitej”, regionalnej i domowej atmosferze – nie ma lepszego miejsca niż Gospodarstwo Agroturystyczne „Basia”! ([email protected] Fot.: ES) (c) Materiał chroniony prawem autorskim

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI
Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „Kocham SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu