Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
26/09/2023 - 12:55

330 km w morderczych warunkach, niemal bez snu. Sądeczanin dokonał niemożliwego! [ZDJĘCIA]

O takich wyczynach zbyt często nie słyszymy. Przebiegnąć 330 km po górach? Dla wielu wydaje się po prostu nierealne. O tym, że niemożliwe nie istnieje przekonuje nas jednak Krzysztof Buchowicz. Mieszkaniec Nowego Sącza do mety dotarł po 113 godzinach, a po drodze zmagał się chociażby z burzą i gradem...

Sądeczanin wystartował w biegu na 330 km

Bieganie to ogromna pasja wielu ludzi, o czym niedawno mogliśmy się przekonać. W Festiwalu Biegowym, który odbywał się w Piwnicznej wzięły udział tysiące osób. Miłośników tego sportu w naszym regionie nie brakuje.

Niesamowitym wyczynem może pochwalić się również Krzysztof Buchowicz, który wystartował  w Ultra Maratonie Górskim ,,TOR330-TOR DES GEANTS” we Włoszech, liczącym 330 km. Przygotowywał się do niego przez wiele miesięcy, o czym pisaliśmy już na naszym portalu TUTAJ.

- Wystartowaliśmy 10 września o godzinie 10. Pogoda była piękna, a humory dopisywały. W nocy pojawiły się pytania, kiedy człowiek będzie na tyle zmęczony, że niezbędny będzie sen. Samopoczucie było jednak bardzo dobre więc po prostu biegliśmy - opisuje początek swoich zmagań.

- Na 80 km dołączyłem do grupki dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Postanowiliśmy całą noc biegnąć razem. Nad ranem zjawiliśmy się w punkcie żywieniowym. Niedługo potem rozłączyliśmy się. Dalej biegłem z Włochem o imieniu Mauro, który już czwarty raz brał udział w tych zawodach. Pod koniec drugiej nocy w wyznaczonym miejscu ukąpaliśmy się, a masażyści rozmasowali nam nogi. Moje były już trochę zniszczone więc konieczne były opatrunki - tłumaczy biegacz.

Niebezpiecznie zrobiło się pod koniec drugiego dnia. Krzysztof Buchowicz mówi, że na jednej z gór dopadła ich burza z gradem. Nie trwało to jednak długo. Po zbiegnięciu pogoda się poprawiła. 

Niestety, kolejne załamanie atmosferyczne pojawiło się na 150 km. Zrobiło się wówczas zimno (szczególnie w nocy). Skoki temperatury były bardzo duże. Sądecki Biegacz, wspólnie z Maurem, konsekwentnie przemierzali jednak trasę. Na 200 km postanowili zrobić sobie godzinną przerwę (znów burza dała o sobie znać), po czym ponownie ruszyli w drogę.

Niewiarygodny wyczyn Krzysztofa Buchowicza

- Łącznie na całej trasie spędziliśmy 113 godzin i 12 minut. Zmęczenie narastało z kilometra na kilometr. Kiedy miałem słabszy moment, to na duchu podnosił mnie Mauro. Ja również wspierałem go w ciężkich chwilach. Dobiegłem cały i zdrowy, bez żadnych większych kontuzji. Łącznie spałem około 4 godzin - mówi Krzysztof Buchowicz.

Warto zwrócić uwagę, że wystartowało 1200 zawodników, a do mety dotarły 623 osoby. To tylko świadczy o wielkim wyczynie zawodnika z Nowego Sącza. Finalnie zajął 100 miejsce.

- Ten bieg pozwolił mi zakwalifikować się do kolejnego, dłuższego o 120 km. Tor des Glaciers liczy 450 km, a trasa wiedzie szczytami lodowców we Włoszech. Jest dużo trudniejszy, bo nie ma oznakowanej trasy. Odbywa się dokładnie za rok o tej samej porze - tłumaczy biegacz.

Wsparciem były dla Krzysztofa Buchowicza żona z córką. Jak przyznaje, bez ich supportu po prostu nie poradziłby sobie. Dostarczały mu wszystkiego, co niezbędne. - Bardzo im dziękuję - mówi. Zawodnik swoimi wrażeniami dzieli się również w mediach społecznościowych. ([email protected], fot.: Krzysztof Buchowicz, MP)

Krzysztof Buchowicz ukończył bieg na 330 km
Przebiegnąć 330 km po górach? Dla wielu wydaje się po prostu nierealne. O tym, że niemożliwe nie istnieje przekonuje nas jednak Krzysztof Buchowicz.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu