Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
11/01/2016 - 14:45

Sandecja będzie trenować na murawie PWSZ

To druga, zaraz po zaprezentowaniu nowego trenera, najważniejsza informacja u progu wiosennej rundy rewanżowej. Kolejny news to deklaracja Szubryta, że klub będzie miał sponsora strategicznego pod warunkiem utrzymania się w lidze. Gdyby sezon zimowy Sandecja zakończyła na przynajmniej szóstej pozycji sprawa już by była sfinalizowana.

Na stanowisku trenera Roberta Kasperczyka zastąpił właśnie Radosław Mroczkowski, którego przedstawiono dziś oficjalnie podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Samą konferencję Andrzej Danek rozpoczął jednak od zupełnie innej informacji. – Podjęliśmy współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i skończą się wyjazdy Sandecji po sto kilometrów żeby trenować na odpowiednim boisku – komentował prezes dziękując jednocześnie rektorowi i kanclerzowi uczelni. – Po raz pierwszy doszliśmy do porozumienia i chciałbym żeby ta współpraca nie była tylko na rok, ale na dłużej. 

– Doszliśmy do porozumienia z miastem, że przez dwa i pół miesiąca, czyli od stycznia do połowy marca będą prowadzone na obiektach Instytutu Kultury Fizycznej treningi dla piłkarzy Sandecji. Mamy piękną murawę boiska, przyda się i piłkarze nie będą musieli wyjeżdżać w różne inne miejsca, aby tego typu treningi móc sobie organizować – mówi z kolei prof. Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Sam Mroczkowski nie był zbyt rozmowny. – Wyzwanie, które stoi przede mną na pewno nie jest łatwe. Jesteśmy w połowie rozgrywek i wiele rzeczy jest tutaj jeszcze do osiągnięcia i do zrobienia.

Nie ukrywał, że kondycja i skuteczność sądeckich piłkarzy nie jest popisowa, ale zaznaczał, że przez najbliższe siedem tygodni będzie przyglądał się bacznie kadrze a w klubie już trwają przygotowania do transferów.

Równie zachowawczo nowy trener wypowiadał się w sprawie stylu gry, który mógłby się okazać skutecznym środkiem na utrzymanie drużyny w lidze. Zaznaczał, że w podobnej sytuacji punktowej jest „prawie pół ligi” a o stylu będzie można mówić dopiero po ukonstytuowaniu ostatecznego składu Sandecji. Potwierdził natomiast terminarz sparingów.

Działacze nie ukrywali, że trzeba wzmocnić atak i obronę. Dłużą chwilę dyskutowano o dziewięciu straconych punktach Marka Kozioła. - Na pewno będzie nam potrzebny prawy obrońca. Potrzebujemy bardzo dobrego napastnika i przynajmniej jednego pomocnika, pomocnika defensywnego – zaznaczał Cieślicki. Wspomniał też o klubowym narybku – klub chce sięgnąć po potencjał naszych wychowanków. Jednak ani Mroczkowski, ani prezes Andrzej Danek i dyrektor klubu Paweł Cieślicki nie chcieli mówić o nazwiskach.

Jeśli jednak chodzi o pewne decyzje kadrowe, to na dziś oficjalnie wiadomo tylko tyle, że na stanowisku asystenta pierwszego trenera pozostanie Janusz Świerad natomiast w ciągu kilku najbliższych dni zapadnie decyzja w sprawie trenera bramkarzy. Postanowiono także, że trenerem przygotowania fizycznego zostanie ponownie Dawid Musiał.

Działacze zdementowali jednocześnie pogłoski, że Arkadiusz Aleksander powołany został na drugiego, sportowego dyrektora klubu. Pewne jest za to, że najskuteczniejszy strzelec Sandecji zostanie tu od końca czerwca, ale raczej tylko jako zawodnik. Oczywiście ostateczne decyzje należą do zarządu.

Nie wiadomo też jak potoczy się dalsza współpraca z Przemkiem Szarkiem, któremu akurat kończy się kontrakt. Nie wiadomo czy zawodnik od lipca nie będzie grał w Termalice zainteresowanej jego transferem, bo na propozycję pozostania w Sandecji nie odpowiada.

Z kolei Dawid Janczyk zacznie na nowo trenować z drużyną. Ale o ewentualnym sformalizowaniu na nowo umowy z Sandecją zadecydują wyniki.

Radosław Mroczkowski - (ur. 4 listopada 1967 w Poddębicach) - info ze strony MKS Sandecja
Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i wychowankiem Startu Łódź, w którym – po zakończeniu kariery zawodniczej – trenował drużyny młodzieżowe. Podobną funkcję pełnił w Widzewie Łódź i UKS SMS Łódź. Prowadził również zespoły juniorskie Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.
W 2006 powierzono mu funkcję trenera reprezentacji Polski U-18, później był selekcjonerem reprezentacji U-16. W lipcu 2008 wszedł w skład sztabu trenerskiego Leo Beenhakkera, ówczesnego trenera kadry A, sam zaś został nowym szkoleniowcem reprezentacji U-21. Następnie – razem z Andrzejem Dawidziukiem – przejął we wrześniu 2009 kadrę U-23.
W grudniu 2009 został trenerem Dolcanu Ząbki, z którego odszedł po 4 miesiącach.
Od lipca 2010 prowadził drużynę Młodej Ekstraklasy Widzewa Łódź, zaś w czerwcu 2011 objął funkcję trenera pierwszej drużyny. 4 czerwca 2011 roku na stadionie przy al. Piłsudskiego odbyła się oficjalna prezentacja nowego szkoleniowca zespołu. Tym samym Radosław Mroczkowski stał się 36. w historii szkoleniowcem łódzkiej drużyny w rozgrywkach ekstraklasy.
Pierwszy swój mecz za sterami Widzewa Łódź rozegrał przeciwko pierwszoligowemu Dolcanowi Ząbki. Mecz zakończył się wygraną podopiecznych trenera Widzewa. Kontrakt Mroczkowskiego z Widzewem miał skończyć się w czerwcu 2014. W 2011 roku został ogłoszony „Trenerem Miesiąca Sierpnia” pokonując José Mari Bakero oraz Leszka Ojrzyńskiego. W 2012 roku po meczu z Zagłębiem Lubin otrzymał statuetkę „Widzewiaka Roku”. W sierpniu 2012 ponownie został ogłoszony „Trenerem Miesiąca Sierpnia”. Z Widzewem doszedł do finału hiszpańskiego turnieju Copa del Sol, gdzie łódzki zespół przegrał 1:2 (0:1) z Szachtarem Donieck.
Pod koniec września 2013 roku został zwolniony. 18 grudnia 2014 został trenerem II ligowego klubu Raków Częstochowa. Decyzją Zarządu RKS Raków Częstochowa, w dniu 03.10.2015r. został zwolniony z funkcji trenera.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu