Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 października. Imieniny: Alany, Damiana, Liwii
19/03/2019 - 15:45

Cukrzyca gorsza od malarii, HIV i gruźlicy razem wziętych

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. Jak podaje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, liczba zgonów z powodu tej choroby jest już wyższa niż z powodu HIV/AIDS, gruźlicy i malarii razem wziętych. A ma być jeszcze gorzej.


cukrzyca_fot. stevepb/pixabay
Według prognoz WHO, do 2030 r. cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Już ponad 400 mln osób dorosłych na świecie ma cukrzycę. Co 7 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. W Polsce obecnie na chorobę tą cierpi ok. 3 mln osób, czyli ponad 10  proc. dorosłej populacji. W ostatnim dziesięcioleciu liczba chorych z zdiagnozowaną cukrzycą wzrosła dwukrotnie. Szczególnie silny wzrost liczby chorych na cukrzyce zaobserwowany został w krajach rozwijających się.

Miasta walczą z cukrzycą

Szacuje się, że 2/3 osób chorych na cukrzyce mieszka w miastach. Z tego względu w 2014 r. trzech globalnych partnerów: Steno Diabetes Centre w Kopenhadze, University College London i Novo Nordisk, rozpoczęło program Cities Changing Diabetes, mający na celu przyspieszenie walki z cukrzycą miejską. Żadna organizacja ani firma nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu dlatego program opiera się na partnerstwie publiczno-prywatnym między przedsiębiorstwami, liderami miast i planistami, architektami, pracownikami służby zdrowia, pracownikami akademickimi, liderami społeczności i innymi podmiotami.

Jego głównym celem jest zachęcanie burmistrzów miast do podejmowania inicjatyw mających na celu walkę z cukrzycą poprzez tworzenie programów prozdrowotnych, czy też badanie poziomu cukru wśród mieszkańców. Program ma obecnie ponad 100 partnerów na całym świecie, w tym liderów miast, ministerstw i administracji miejskiej, lokalnych środowisk akademickich, stowarzyszeń diabetologicznych, ubezpieczeń zdrowotnych, lokalnych ośrodków społecznościowych, a także korporacje biznesowe.

Szczepionka przeciw cukrzycy – czy to możliwe?

Polscy lekarze włączyli się do badań klinicznych nad szczepionką przeciw cukrzycy. Pierwsze dzieci z genetyczną predyspozycją do tej choroby przyjęły już kapsułki, w których znajduje się insulina. Docelowo ma ona zapobiegać cukrzycy. Dziesięciomiesięczny Staś dostaje ją codziennie razem z owsianką. - Codziennie, przez okres praktycznie 3 lat, musimy podawać mu doustnie insulinę w formie proszku i tak naprawdę to wszystko - tłumaczy pani Anna Franczak, mama Stasia. Dzięki temu, że chłopiec dostaje teraz insulinę w proszku, w przyszłości jego organizm być może nie odrzuci jego własnej insuliny. Lekarze zdiagnozowali u Stasia genetyczną predyspozycję do cukrzycy typu pierwszego.

A chodzi o to, aby cukrzycę wykryć jak najwcześniej, zanim zacznie niszczyć trzustkę. Dzieci, dzięki badaniu klinicznemu, w którym biorą udział, mają szansę w ogóle uniknąć choroby. - Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się zatrzymać zachorowanie na cukrzycę - tłumaczy doktor Agnieszka Szypowska, diabetolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, gdzie dzieci dostają taki preparat.

Oprócz Polski, w badaniu klinicznym, niekomercyjnym i finansowanym przez fundację charytatywną, biorą też udział szpitale ze Szwecji, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii. - Jest możliwość włączenia się do tego badania po wypełnieniu kwestionariusza i wysłaniu prośby do Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka - mówi doktor Agnieszka Szypowska.

Rozwój medycy, który nieustannie obserwujemy, jak i rozwój nowych technologii pozwala diabetykom ułatwiać zmaganie się z chorobą. Pojawienie się pomp insulinowych, w bardzo dużym stopniu ułatwiło poprawę jakości życia chorego. Do tego dochodzą leki nowej generacji np. inkretynowe, które zwiększają produkcję insuliny przez organizm. Również świat nowych technologii przychodzi z pomocą. Na rynku pojawiły się aplikacje mobilne dzięki którym, możemy kontrolować przebieg choroby, dobrać odpowiednią dietę, czy sprawdzić lokalizację najbliższych aptek.

- Jeszcze nie tak dawno codziennym obowiązkiem diabetyków było zapisywanie poziomu cukru we krwi w swoim zeszycie. Dzisiaj taką rolę, może pełnić tablet lub smartfon. Zapisać możemy tam najważniejsze informację związane z chorobą, które od teraz mamy zawsze przy sobie, gdziekolwiek jesteśmy - zauważa Paweł Wrzos, odpowiedzialny za aplikację Diabetee.

Rosnąca liczba chorych na cukrzycę z pewnością będzie powodowała dalszy rozwój badań nad tą chorobą i potrzebę tworzenia coraz to nowocześniejszych rozwiązań ułatwiających codzienne życie diabetykom. (Katarzyna Grabka)

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji



Dziękujemy za przesłanie błędu