Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
28/06/2019 - 14:00

Kto wygra wyścig. Najnowszy ranking gmin subregionu sądeckiego już dziś

Kto zostanie tegorocznym liderem rankingu samorządów trzech powiatów? Odpowiedź na to pytanie poznamy już piątek 28 czerwca. W sali konferencyjnej krynickiej Pijalni Głównej nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2018 rok.


Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego, popularnie określana mianem rankingu, to duże wyzwanie, bo chodzi o samorządy aż trzech powiatów i 39 gmin, ocenianych na podstawie wielu kryteriów. Z opracowaniem na ich podstawie spójnego rankingu efektywności gospodarczej, inwestycyjnej i społecznej radzi sobie od lat zespół ekspertów z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.  

Ekonomiści PWSZ wyłaniają nie tylko liderów wśród samorządów naszego regionu, ale też porządkują wedle ustandaryzowanych kryteriów większość efektów ich działań. W efekcie powstaje zestawienie, dające obraz tego, jak - rok po roku -  funkcjonują samorządy naszego regionu.

Efekty pracy wójtów, burmistrzów, prezydenta Nowego Sącza widać oczywiście nie tylko w tabelach, choć i one są bardzo wymowne. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne są na przykład liczby nowo zarejestrowanych firm, odsetek młodzieży pozostającej bez nauki i zatrudnienia, przychody z podatku dochodowego, relacja nadwyżki operacyjnej do bieżących wydatków bądź saldo migracji.

W rankingu, jak w lustrze, odbijają się sukcesy i choćby niezawinione porażki tych, którzy podejmują bieżące decyzje  skali gminy. Na szczęście, sukcesów jest więcej. Na co dzień można

zaobserwować jak przybywa nowych, równych dróg, chodników, odcinków kanalizacji i oczyszczani ścieków. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi  coraz lepiej udaje się spełniać potrzeby lokalnych społeczności. Powstają ośrodki sportu i kultury.

Kto zostanie tegorocznym liderem rankingu samorządów trzech powiatów? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 28 czerwca.

[email protected] fot. Jm

Dziękujemy za przesłanie błędu