Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
02/02/2023 - 14:00

Andrzej Citak. Niezwykły dyrygent, który zamienił chór w intelektualną przygodę

Aż trudno uwierzyć, ale to już trzydzieści pięć lat, taki szmat czasu Andrzej Citak prowadzi znakomity sądecki chór Scherzo. Jest nie tylko jego założycielem i dyrygentem, ale przede wszystkim przyjacielem uzdolnionych młodych ludzi, w których nie tylko rozpala miłość do muzyki. Zespół to także literacka i intelektualna przygoda.

Wystąpili po raz pierwszy trzydzieści pięć lat temu i nieprzerwanie śpiewają do tej pory pod batutą Andrzeja Citaka, który chór Scherzo założył w 1987 roku. Niedawno podczas uroczystego jubileuszu w sali widowiskowej sądeckiego „Sokoła” spotkali się  ci wszyscy, którzy z grupą byli związani w ciągu ponad trzech dekad.

Scherzo, który od początku działa przy I Liceum Ogólnokształcącym  imienia Jana Długosza,  to czterogłosowy chór mieszany, skupiający młodzież z kilku sądeckich szkół. Liczy blisko trzydzieści osób w wieku od piętnastu do osiemnastu lat.

Zespół pracuje również w dwóch formacjach: jako grupa wokalna wykonująca madrygały i chansonne oraz chór kameralny śpiewający muzykę dawną. Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę polską okresu renesansu oraz współczesną. W swoim repertuarze ma między innymi  fragmenty utworów „Carmina Burana” Carla Orffa i „Misa Criolla” Ariela Ramireza. Chór nagrał i wydał sześć  płyt CD oraz płytę DVD ze swoim repertuarem.

Ale Scherzo to nie jest zwykły chór, bo  Andrzej Citak  jest nie tylko wybitnym dyrygentem. Swoim podopiecznym daje przede wszystkim szansę na przeżycie literackiej i intelektualnej przygody, także  możliwość rozwijania muzycznych pasji i nawiązywania przyjaźni podczas  licznych wyjazdów na koncerty, konkursy i obozy szkoleniowe.

Zespół występuje nie tylko w kraju, ale także za granicą. Chórzyści koncertowali między innymi w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Anglii, Słowacji, Hiszpanii, Norwegii, Bułgarii, Ukrainie i Grecji. Dwukrotnie  koncertowali w Rzymie, u papieża Jana Pawła II.

Podopieczni Andrzeja Citaka zasilają największe chóry w Polsce. Przed laty zdarzyło się, że na Akademię Ekonomiczną w Krakowie dostało się ośmiu członków Scherzo.  Razem tworzyli czterogłosowy zespół wokalny. Oczywiście natychmiast przystali do akademickiego chóru.

Członkowie zespołu wspominają niezwykły koncert, podczas którego Andrzej Citak dyrygował  liczącym osiemset osób chórem złożonym z uczestników Krajowego Kongresu Pueri Cantores, który odbywał się w Nowym Sączu.

Andrzej Citak to wszechstronnie wykształcony muzyk, pedagog, chórmistrz, doktor sztuk muzycznych o specjalności dyrygentura. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

To nauczyciel dyplomowany przedmiotów teoretycznych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Był także założycielem dziecięcych chórów w Szkołach Podstawowych nr 1 i 18 w Nowym Sączu  oraz dyrygentem Sądeckiego Chóru Kameralnego działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, także dyrygentem chóru akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.     Andrzej Citak był też założycielem i instrumentalistą zespołu kameralnego instrumentów dętych Sądeckiego Towarzystwa Muzycznego prezentującego audycje muzyczne dla szkół z powiatu nowosądeckiego.  

W latach 2008-2012 był dyrektorem artystycznym Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej oraz autorem projektu nowej edycji festiwalu pod nazwą Kontrasty Muzyczne – Europa i Azja współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany między innymi  Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami honorowymi Zasłużony dla Kultury Polskiej i Srebrny Krzyż Małopolski oraz Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza.

Zobacz też: Andrzej Hasslinger o Andrzeju Citaku: po spotkaniu z nim ludzie stają się lepsi [WIDEO]

Chór Scherzo zdobył dwukrotnie „Złoty Kamerton” i czterokrotnie „Srebrny Kamerton” na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Bydgoszczy, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Rzeszowie, Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Festiwalu „Bydgoskie Impresje Muzyczne” oraz I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w kategorii chórów młodzieżowych. W Ogólnopolskim Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu, zdobył łącznie 5 Złotych, 9 Srebrnych i 5 Brązowych „Harf Eola” oraz nagrodę „Grand Prix” ([email protected])

Zobacz też Andrzej Citak: udział w plebiscycie to wyróżnienie dla całego „Scherzo” 

***

ANDRZEJ CITAK – wyślij SMS o treści SR.3 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numer luty 2023)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY (1 x sms, 1 x formularz online, 1 x kupon). Da to równowartość 3 głosów.

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2022. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2022".









Dziękujemy za przesłanie błędu