Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
30/10/2022 - 12:25

Wstajesz rano, a tu taki widok. Domowe sposoby na parujące szyby

Zaparowane szyby w domu wcale nie muszą być przyczyną usterki technicznej. Powód zbierającej się pary na oknach jest o wiele bardziej prozaiczny. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego okna parują?

Parujące od wewnątrz szyby w domu bądź w mieszkaniu to najczęściej efekt dużej różnicy pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz i na zewnątrz. Dodatkowo, problem potęguje niewłaściwa wentylacja pomieszczenia i wysoka wilgotność powietrza.

Właśnie dlatego w sezonie jesienno-zimowym zaparowane okna to częsty widok po przebudzeniu. Ciepłe, wilgotne powietrze próbując wydostać się z pomieszczenia trafia na zimną taflę szyby. Różnica temperatur sprawia, że para wodna się skrapla, a okna parują od wewnątrz.

Efekt może zostać spotęgowany jeśli w danym pomieszczeniu suszymy pranie. Częstym problemem są także zaparowane okna w kuchni, podczas gotowania bądź w łazience po kąpieli, szczególnie jeśli temperatura na zewnątrz jest niska.

Przyczyną takiego zjawiska nie jest usterka techniczna, więc łatwo można temu zaradzić. Inaczej jest w przypadku, kiedy okna parują pomiędzy szybami. Powinien być to dla nas znak, że nasz stolarka okienna jest nieszczelna.

Zaparowane szyby – co z tym zrobić?

Najskuteczniejszym i najprostszym rozwiązaniem na parujące od wewnątrz okna jest zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Można to zrobić poprzez regularne wietrzenie pokoju. Warto pilnować, aby drzwi do pomieszczeń nie były cały czas zamknięte.

Słabym pomysłem jest natomiast suszenie prania na grzejnikach. Najlepiej wieszać je w pomieszczeniu, które użytkujemy najrzadziej. Rozwiązaniem jest także korzystanie z automatycznej suszarki.

Zjawisko parowania szyb może potęgować obecność roślin. Ogranicz więc liczbę roślin doniczkowych w mieszkaniu i najlepiej nie stawiaj ich tuż przy oknie.

W czasie gotowania w kuchni nie zapominaj o włączeniu okapu. Jeśli doskwiera ci para wodna w łazience, po kąpieli korzystaj z wyciągu łazienkowego. Warto też dbać o utrzymywanie kratek wentylacyjnych w dobrym stanie.

Równie ważnym punktem jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Nie powinniśmy ani przegrzewać ani zbytnio ochładzać mieszkania. Według specjalistów, optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 21 stopni Celsjusza i nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność względna powietrza powinna wynosić około 40 procent.

- Nadmiar wilgotności w pomieszczeniach mogą powodować także procesy „oddychania” świeżo wybudowanych ścian i stropów, prace remontowe (np. tynkowanie, malowanie), czasem jest to skutek źle zaizolowanych przeciwwilgociowo murów – podpowiadają eksperci z „Muratora”.

Jeśli nie należysz jednak do grona fanów niskich temperatur w zamkniętych pomieszczeniach, możesz zainwestować w nawiewniki okienne. Zapewniają one stałą wymianę powietrza. Tym samym automatycznie regulują wilgotność powietrza, ale nie wpływają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Nadmierna wilgoć w mieszkaniu

Nadmierna wilgoć może być dla nas równie niekorzystna jak zbyt suche powietrze. Przez wilgoć możemy doprowadzić do pojawienia się na ścianach pleśni i grzyba. To one są przyczyną alergii i chorób dróg oddechowych. Obecność pleśni i grzyba w mieszkaniu może objawiać się u nas bólami i zawrotami głowy, problemami skórnymi i obniżeniem koncentracji. Ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju insektów. ([email protected], fot. ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu