Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
10/12/2019 - 11:35

Tak się żyje w Polsce. Opublikowali ranking jakości życia na świecie

Najlepiej żyje się w Norwegii. Polska zajęła 32. miejsce. Tak wynika z tzw. wskaźnika rozwoju społecznego (HDI). Raportu, który opracowuje Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

UNDP co roku, od 1990, publikuje raport rozwoju społecznego. Badania są wynikiem licznych dyskusji na temat głównych problemów rozwojowych, trendów oraz polityki. HDI to złożona statystyka wskaźników oczekiwanej długości życia, wykształcenia oraz dochodu na mieszkańca.

Właśnie te trzy dziedziny są według UNDP miernikiem rozwoju społecznego. Ranking pozwala też rozróżnić, czy dany kraj jest krajem rozwiniętym, rozwijającym się, czy słabo rozwiniętym.

W tegorocznym rankingu na pierwszy miejscu, po raz kolejny znalazła się Norwegia. Państwo znów może się poszczycić najwyższą jakością życia na świecie. Tuż za nią znalazła się Szwajcaria. Trzecie miejsce zajęła Irlandia. Polska znalazła się na 32. miejscu, na równi z Grecją. 

Zobacz też: Badali czy jesteśmy zadowoleni z życia w Małopolsce. Co im wyszło?

Tak więc możemy być z siebie zadowoleni. To o jedno miejsce wyżej niż w zeszłym roku. Na końcu rankingu znajdują się kraje afrykańskie: Burundi, Sudan Południowy, Czad, Republika Środkowoafrykańska. Listę 189 państw kończy Niger. Najsłabiej wypadają oczywiście te objęte konfliktami zbrojnymi.

Zobacz cały ranking.

[email protected], fot. DKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)