Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
21/12/2022 - 22:00

Piękne szopki bożonarodzeniowe do obejrzenia u "Nikifora" w Krynicy

W czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia w Muzeum Nikifora w Krynicy oglądać można wystawę „Ludowy obraz świata”, prezentującą najstarsze i najcenniejsze szopki i figurki kolędnicze z kolekcji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ekspozycja, nad którą patronat medialny objął portal "Sądeczanin" będzie prezentowana do lutego 2023 roku.

W Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju od 16 grudnia prezentowana jest wystawa "Ludowy obraz świata", składająca się kilkunastu szopek pochodzących z kolekcji Działu Etnografii oraz Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

-Szopka kukiełkowa, w odróżnieniu od szopki żywej czyli herodów, w tradycji ludowej Sądecczyzny była jedną z najpopularniejszych form przedstawień kolędniczych.-wyjaśnia Joanna Hołda, kuratorka wystawy. 

-Za pomocą lalek kolędnicy, którzy odwiedzali domy od dnia św. Szczepana do Trzech Króli, odgrywali biblijną historię narodzenia Jezusa i spisku króla Heroda. Charakterystyczne dla "zdechłej" szopki były rozbudowane scenki świeckie, które w żartobliwy sposób obrazowały życie wsi.

Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się komplet lalek z początku XIX wieku, pochodzący z Brzeznej, barwna szopka z zestawem kukiełek, wykonana przez Józefa Grucelę z Piwnicznej oraz szopka wzorowana na krakowskich.

Są także rzeźby i obrazy na szkle, pokazujące sceny charakterystyczne dla przedstawień szopkowych, wykonane w latach 70. i 90. XX w. przez twórców z Paszyna, Mieczysława Piwkę, Stanisława Mikę, Jana Kożucha, Marię Jasińską oraz Zofię Stanek.Pokazane są również tradycyjne lalki do szopek.

Inauguracja wystawy "Ludowy obraz świata" odbyła się w piątek, 16 grudnia. Ekspozycja będzie czynna do 19 lutego 2023 roku, a patronat medialny objął nad nią portal "Sądeczanin". (MK) fot. (MK).  Dziękujemy za przesłanie błędu