Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
18/03/2020 - 12:30

Kiedy wiosna, zmiana czasu? W uzdrowiskach widać zwiastuny nowej pory roku

W uzdrowiskach widać zwiastuny wiosny. Kwitną przylaszczki, krokusy i przebiśniegi. Termometr wskazuje kilka stopni powyżej zera. Na niebie, raz chmury, to znów słońce. W pogodne dni z Jaworzyny Krynickiej i Malnika (gmina Muszyna) dostrzec można Tatry. Kiedy pośpimy krócej?

Skoki temperatur, z kilku kresek poniżej zera wieczorem, w nocy i nad ranem, do plus 15 stopni C w najcieplejszym momencie dnia, słońce i zaraz potem wirujące płatki śniegu, to cechy charakterystyczna marca i nadchodzącej wiosny w dwóch sąsiednich uzdrowiskach: Krynicy i Muszynie. 

1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Na półkuli północnej potrwa do 31 maja. Lato według tego podziału to miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia, jesień 1 września do 30 listopada, i zima od 1 grudnia do końca lutego.

Astronomiczna wiosna zawita 21 marca, w momencie równonocy wiosennej i potrwa do 22 czerwca. Z każdą dobą dzień staje się dłuższy, a noc krótsza. Jednak temperatura powietrza w górach i regionach podgórskich spada często, zwłaszcza nocą poniżej °C.

Pory roku to okresy klimatyczne, które są następstwem ruchu obrotowego Ziemi wokół Słońca. Warunki oświetlenia naszej planety zmieniają się w rytmie rocznym, co pociąga za sobą zmiany klimatyczne, wpływa na wegetację roślin i tryb życia zwierząt.

Marzec jest odpowiednią porą na przeprowadzenie wiosennych porządków w ogrodzie. Należy sprawdzić, jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem młodych sadzonek.

Początek wiosny wyznacza topnienie śniegu, a także kwitnienie leszczyny, wierzby, przebiśniegów, krakusów i przylaszczki.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2020 roku przypada na noc z 28 na 29 marca. O godz. 2 . przestawimy wskazówki zegara na godz. 3.

(MK) fot. aut 

Kiedy wiosna, zmiana czasu? W uzdrowiskach widać zwiastuny nowej pory roku
W uzdrowiskach kwitną przylaszczki, krokusy i przebiśniegi. Termometr wskazuje kilka stopni powyżej zera. Na niebie, to chmury, to znów słońce. W pogodne dni z Jaworzyny Krynickiej i Malnika (gmina Muszyna) dostrzec można Tatry. Kiedy zkalendarzowa wiosna? A kiedy pośpimy krócej?


Dziękujemy za przesłanie błędu