Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
20/03/2020 - 17:15

Dzięki niemu spadła śmiertelność kobiet po porodzie. Sposób był prosty

Ignaz Semmelweis był lekarzem, który stworzył podstawy antyseptyki – dziedziny medycyny zajmującej się niszczeniem drobnoustrojów i bakterii przez odkażanie. Choć w XIX wieku wielu drwiło z jego pomysłów, postanowił wdrożyć w klinice, w której pracował, procedurę mycia rąk przed badaniem kobiet po porodzie. Błaha zmiana w zachowaniu lekarzy spowodowała radykalne zmniejszenie śmiertelności na gorączkę połogową, która wówczas była zmorą szpitali położniczych.

Do obowiązków Ignaza Semmelweisa należało badanie pacjentek i nadzór nad porodami. Kobiety, które pochodziły z bogatych rodzin albo wyszły za zamężnych mężczyzn, mogły pozwolić sobie na poród w domu – w ich przypadku śmiertelność poporodowa była znacznie mniejsza. Niektóre ciężarne wolały rodzić na ulicy, niż trafić do kliniki, w której były narażone na poważne powikłania.

Semmelweis latami szukał przyczyn ich zgonów. Doszedł do wniosku, że zakażenia przenoszą się na zdrowe kobiety przez dłonie lekarzy, którzy odbierali poród, w ogóle ich nie dezynfekując. W związku ze swoim odkryciem młody doktor zalecił personelowi medycznemu stosowanie specjalnego roztworu przed wykonywaniem zabiegów i badań. Efekt? Śmiertelność natychmiast spadła o kilkanaście procent!

Zwyczaj dezynfekowania rąk przeniesiono także na dokładne odkażanie przyrządów medycznych przed przystąpieniem do każdego zabiegu. Teorie Semmelweisa nie cieszyły się popularnością w środowisku medycznym, wielokrotnie były wyśmiewane. Semmelweis stał się obiektem drwin. W odwecie nazywał lekarzy mordercami i propagował hasła utożsamiające lekarzy i położne z niosącymi śmierć.

Poglądy zdolnego lekarza doceniono dopiero po jego śmierci. Dziś uznawany jest za pioniera antyseptyki. Google postanowił przypomnieć użytkownikom przeglądarki o tym, jak ważne jest mycie rąk, zwłaszcza w dobie szalejącej epidemii koronawirusa. Z tej okazji przygotował zabawnego doodle’a, w którym krok po kroku wyjaśnia, jak postępować.

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)