Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
19/06/2012 - 08:46

Czas na grzybobranie! Prawdziwki, koźlaki i kurki już są!

Pogoda sprzyja grzybom. W lasach Sądecczyzny jest już po pierwszym wysypie. Na Rynku Maślanym można już kupić prawdziwki, maślaki i kurki.
 Dużo grzybów jeszcze nie ma, bo święci nie zasiali dużo – śmieje się gospodyni z Wysokiego, która na Rynku Maślanym w Nowym Sączu oferowała borowiki i maślaki. Te pierwsze po 12 zł, drugie po 10 zł. - Kto nie chce za grzybki płacić, może spokojnie wybrać się do lasu. Jak będzie miał szczęście to znajdzie tyle, że wystarczy na dobrą zupę albo sos do placków ziemniaczanych – dodaje.
To, że sezon na grzyby się już rozpoczął potwierdza Jan Górski, leśniczy z Nadleśnictwa Nawojowa. Już w poprzednią sobotę widział pierwszych amatorów zbierania leśnych darów na Uhryniu (gm. Łabowa).
– W koszyczkach mieli po kilkanaście prawdziwków – mówi Górski. - Pogoda, którą ostatnio mamy, sprzyja grzybom. Jest upalnie, a od czasu do czasu spadnie deszcz. Trzeba się jednak śpieszyć, bo niezebrane zawczasu grzyby zepsują się w lesie – dodaje.
Leśniczy na grzybobranie zaprasza do lasów od Homrzysk po Krzyżówkę. Gwarantuje, że poszukiwania grzybów zakończone zostaną sukcesem.
 W niższych lasach na pewno każdy coś znajdzie. W wyższych partiach, wysoko w górach, jest jeszcze za zimno i grzybów nie ma – zaznacza Górski. Uczula, by osoby, które wybiorą się na grzybobranie, a nie znają się na tym dobrze, sprawdziły zebrane grzyby w najbliższym nadleśnictwie lub w atlasie. Może się zdarzyć, że w naszym koszyku oprócz jadalnych grzybów znajdą się też te trujące.

(ALF)
Fot. (ALF)


Dziękujemy za przesłanie błędu