Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
09/12/2023 - 10:05

Co to była za zima! Gigantyczny mróz i wielkie śniegi. Wszystko sparaliżowane [ZDJĘCIA]

Prawie 50 stopni mrozu, tunele śnieżne i paraliż całego kraju. W przeszłości zimy w Polsce były naprawdę potężne. Ich skutki mocno odczuli również mieszkańcy naszego regionu. Obecnie aż ciężko w to wszystko uwierzyć. Spójrzcie tylko na te zdjęcia.

Prawie 50 stopni mrozu pod Grybowem

W tym roku od początku grudnia musimy walczyć z intensywnymi opadami śniegu i siarczystym mrozem. Oczywiście nie ułatwia to życia mieszkańcom. Zasypane są ulice i chodniki. W przeszłości bywało jednak znacznie gorzej. 

W ubiegłym wieku potężnych zim nie brakowało. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, co działo się w lutym 1929 roku. Cała Polska zmagała się wówczas z bardzo niskimi temperaturami.

23 lutego 1929 roku “Ilustrowany Kurier Codzienny” pisał o rekordowych mrozach w naszym regionie. W Kąclowej (gmina Grybów) termometry miały pokazać aż -48 stopni Celsjusza! Nie brakowało również śniegu. - Na biurkach redakcyjnych piętrzą się listy o stanie najniższej temperatury w różnych miejscowościach - donosiła gazeta.

Zima stulecia w Polsce

Ogrom śniegu i mróz nadciągnęły na Polskę również w styczniu 1963 roku. 28 lutego temperatura w Nowym Targu wyniosła -35 stopni Celsjusza. - Fala mrozów znów oczywiście utrudniła pracę kolei. Pękanie szyn, oblodzenie zwrotnic i zamarznięte ładunki na stacjach granicznych, oto kłopoty, z którymi musieli walczyć kolejarze - pisała tego dnia Gazeta Krakowska.

Ogromne mrozy panowały w Polsce również w styczniu 1987 roku. Najbardziej zapamiętanym i nazywany “zimą stulecia” jest jednak przełom roku 1978 i 1979. To był prawdziwy armagedon! (m,[email protected], fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Aby zobaczyć zdjęcia z zimy stulecia przejdź na następną stronę

StronyDziękujemy za przesłanie błędu