Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
09/12/2019 - 10:05

Alternatywka, eluwina, jesieniara. Znasz te słowa?

Rozstrzygnięty został plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2019. Wśród zwycięzców znalazły się takie słowa jak alternatywka, eluwina, jesieniara. Wiecie co oznaczają?

Od 4 lat Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje konkurs na najbardziej popularne słowa wśród młodzieży. W tym roku wpłynęło aż 41 tys. zgłoszeń. W jury plebiscytu znalazło się czterech specjalistów w dziedzinie nauk humanistycznych: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Komisja wzięła pod lupę wszystkie słowa i wybrała zwycięzców. Łeb w łeb szła alternatywka i jesieniara. Ostatecznie wygrała alternatywka. Zastanawiacie się co oznacza?

Alternatywka opisuje dziewczynę, która ma alternatywne upodobania i zachowania. A bardziej precyzyjnie jest to często dziewczyna, która ma kolorowe włosy, mnóstwo kolczyków czy tatuaży. Jej przeciwieństwem jest konserwatywka.

Jesieniara, którą prof. Łaziński uznał za „najładniejsze i najciekawsze słowotwórczo słowo roku”, zajęła drugie miejsce. Znaczenie słowa jest dość proste, jest to po prostu osoba, której ulubioną porą roku jest jesień. To nie wszystko, osoba ta musi lubić wykonywać czynności, które są typowe dla jesieni. Czyli… deklarowanie uwielbienia dla spadających liści i kolorów jesieni, siedzenie pod ciepłym kocykiem z kubkiem gorącej herbaty (najlepiej takiej z imbirem, goździkami, cytryną i miodem) i - oczywiście - dokumentowanie tego np. na Instagramie.

Ostatnie słowo, które znalazło się na podium to eluwina. Jest to bardzo ciekawa odmiana elo. Swoją drogą, to popularne powitanie przeszło prawdziwą ewolucję. Od słowa halo, przez elówka, aż po dzisiejsze eluwina. Co ciekawe słowo zyskało na popularności, po opublikowaniu piosenki „Eluwina” przez  Kacpra Błońskiego. Od września zanotowała na YouTube ponad 15 mln wyświetleń.

Przypomnijmy, młodzieżowymi słowami roku 2018 były dzban, sztos oraz „xD”. 

d.kudyba@sadeczanin.info, fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu