Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
18/11/2015 - 13:10

Pogórzanie świętują pół wieku istnienia!

Rok 2015 bez przeszkód można określić rokiem Regionalnego Zespołu Tanecznego Pogórzanie – mija bowiem okrągłe 50 lat od jego powstania.

Pogórzanie, zespół tańca, region, Sądeczanin.info, GorliceWarto wiedzieć, że Pogórzanie są najdłużej i nieprzerwanie funkcjonującym zespołem regionalnym Ziemi Gorlickiej. Jak podkreślają w zespole, najważniejsze, że przez te wszystkie lata mogli tworzyć, popularyzować i rozwijać materialne oraz niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu.

Uroczysta gala Jubileuszu 50-lecia działalności grupy – koncert Pogórzan będzie miał miejsce w sobotę 28 listopada br. o godz. 18:00 w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury. Dzień wcześniej, w Kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku odbędzie się msza święta w intencji byłych i obecnych członków zespołu oraz ich rodzin.

***

Zespół „Pogórzaie” powstał w 1965 roku przy Zakładowym Domu Kultury „Górnik” w Gorlicach i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego – obecnie w Gorlickim Centrum Kultury. Jednym z jego założycieli był Henryk Kuś – choreograf, folklorysta, miłośnik kultury ludowej. W czasie wieloletniej pracy opracował z zespołem oryginalne widowiska obrzędowe oparte na XIX-wiecznych materiałach archiwalnych i badawczych pracach terenowych. Program zespołu wzorowany jest na tradycyjnym folklorze Pogórza, zbliżony jest do form autentycznych i prezentowany w opracowaniu artystycznym. Zespół „Pogórzanie” posiada w swoim repertuarze także tańce narodowe, lubelskie, rzeszowskie i krakowskie.

- W czasie swojej wieloletniej działalności „Pogórzanie” zrealizowali i prezentowali z dużym powodzeniem widowiska obrzędowe m.in.: „Wesele”, „Dożynki”, ”Hej kolęda”, „Potańcówka” oraz „W karczmie”. Mają na swoim koncie udane koncerty, przeglądy, konkursy w kraju i za granicą. Są także zdobywcami wielu prestiżowych nagród, odznaczeń i wyróżnień. Najbardziej cennymi dla zespołu są: I nagroda w Przeglądzie Zespołów Artystycznych POLMAG-u w Rybniku w 1979 roku, I miejsce Złote Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i III miejsce Brązowa Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem w 1989 roku, nagroda w Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu „Kołomyjka” w Kołomyji (Ukraina) w roku 2000,II i III miejsce na Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej w latach 2010 i 2011 oraz w 2015 roku I nagroda w VIII Podkarpackim Jarmarku Ludowym „Roztańczony Chorzelów” w Chorzelowie. W roku jubileuszowym „Pogórzanie” uhonorowani zostali także wyróżnieniem Starosty Powiatu Gorlickiego Mosty Starosty za całokształt osiągnięć i popularyzację ludowej kultury muzycznej Pogórza – informuje oficjalna witryna Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

(RSZ)

Źródło: UMG

 







Dziękujemy za przesłanie błędu