Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
18/10/2015 - 12:00

Korzenna jakiej nie znacie. Z diabłem w tle

Największą atrakcję turystyczną gminy Korzenna jest liczący 16 ha rezerwat przyrody nieożywionej Diable Skały, osobliwość przyrodnicza (470–490 m n.p.m.), ciągnąca się od Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach przez Kąśną Dolną do Bukowca, węzła ciekawych szlaków, wiodących z doliny Białej oraz miejsca ulubionego szczególnie przez turystów z Tarnowa.

Pierwszy szlak turystyczny wytyczono po tej właśnie trasie jeszcze w okresie międzywojennym. W otoczeniu sosnowo-bukowego lasu turysta spotka tu przedziwne twory przyrody nieożywionej, wysokie do 15 metrów skalne baszty, mury i grzyby o nawiązujących do ludowej wyobraźni nazwach: „Diabeł” (rzeczywiście ze śladami diabelskich szponów), „Kapa”, „Grzyb”.

Jest też „Diabla Dziura”, jaskinia szczelinowa (uważana za drugą co do wielkości jaskinię polskich Karpat), która ma 42 metry głębokości i 175 metrów długości, razem 320 korytarzy. Teren owiany pięknymi ludowymi legendami, osnutymi wokół poczynań zuchwałego herszta zbójników Barbuta i diabła Boruty, który usiłował posiąść duszę pasterki Kasi Maciaszkówny.

Naukowy opis rezerwatu znajdziemy w opracowaniu Franciszku Pulita pt. „Diable Skały” w Bukowcu w „R 2010.

(m)

źródło, fot: J.Leśniak "Samorządna Korzenna 1990-2015",

Diable skały










Dziękujemy za przesłanie błędu