Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
27/03/2024 - 12:55

Zatrzymali samochód nietrzeźwego kierowcy! Pierwszy taki przypadek po zmianach

To pierwszy taki przypadek w naszym regionie po nowelizacji kodeksu karnego. Limanowska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę. Był kompletnie pijany, a mimo tego chciał prowadzić samochód. Konsekwencje, w świetle nowych przepisów, mogą być niezwykle surowe.

Konfiskata samochodów nietrzeźwych kierowców

O tej zmianie w przepisach mówi się cały czas bardzo dużo. 14 marca, zaczęła obowiązywać nowelizacja kodeksu karnego umożliwiająca konfiskatę pojazdów kierowcom, którzy mieli we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Auta będą mogli stracić również ci, którzy po spożyciu napojów wyskokowych spowodują wypadek (od 0,5 do 1 promila, powyżej tej wartości konfiskata jest obowiązkowa).

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego z odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu we krwi policja zatrzyma jego pojazd na siedem dni. W tym czasie zapadnie decyzja prokuratora o zabezpieczeniu auta (lub innego pojazdu mechanicznego), po czym sąd wyda wyrok o jego przepadku na rzecz skarbu państwa. Więcej o zmianach pisaliśmy TUTAJ.

Policja z Limanowej zatrzymała nietrzeźwego kierowcę

Niedawno do takiej właśnie sytuacji doszło na terenie powiatu limanowskiego. Wszystko wydarzyło się w Mszanie Dolnej około godziny 21:30. Jak wynikało ze zgłoszenia, które wpłynęło do policjantów, samochód prowadził pijany kierowca.

- Będący na stacji paliw mężczyzna zauważył, że kierujący Volkswagenem Passatem, który wysiadł z samochodu, miał problemy z utrzymaniem równowagi. Gdy wrócił do pojazdu i próbował odjechać, świadek zablokował mu wyjazd swoim samochodem, a następnie zabrał kluczyki - informują limanowscy funkcjonariusze.

Jak się okazało, kierowca miał aż 2,2 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo, 51-latek miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mundurowi przewieźli go do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Samochód został z kolei odholowany na strzeżony parking. 

- Dzięki wzorowej postawie świadka nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu - przekazuje limanowska policja. ([email protected], fot.: RG/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu