Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
10/12/2022 - 14:55

Zaatakował po cichu kolejną osobę. Syn zastał swojego ojca leżącego na podłodze

Takie sytuacje uświadamiają nam jak bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia jest tlenek węgla. „Cichy zabójca” kolejny raz zaatakował. Ratownicy szybko zabrali poszkodowanego do szpitala. Wcześniej odnalazł go syn.

Zatrucie tlenkiem węgla w Nowym Sączu

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że tlenkiem węgla zatruł się jeden z mieszkańców Nowego Sącza. Wszystko działo się na ul. Nawojowskiej. Strażacy po sprawdzeniu potwierdzili, że trująca substancja rzeczywiście się wydobywa. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

44-latek w szpitalu

Niestety, nie był to jedyny taki przypadek w ostatnim czasie. Podobnie było także w Chełmku (powiat oświęcimski). Kiedy 21-letni mieszkaniec tej miejscowości wrócił do domu, zastał ojca leżącego na podłodze. Od razu zadzwonił po pomoc. Jeszcze przed przyjazdem ratowników rozpoczął z bratem resuscytację krążeniowo-oddechową. 44-latek został przewieziony do szpitala.

- W związku z podejrzeniem, że mężczyzna zatruł się tlenkiem węgla, pochodzącym z grzejnika zasilanego butlą gazową, strażacy przeprowadzili badanie powietrza. Wykazało 300 ppm tlenku węgla w powietrzu. Służby ostrzegają przed "cichym zabójcą" i apelują o zainstalowanie czujników – informuje policja.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla powstaje w procesie niepełnego spalania. Wytwarza się, kiedy zbyt mała ilość tlenu dopływa do paleniska. Jest to bardzo niebezpieczna substancja. Jest bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Aby uniknąć zagrożenia zatrucia, przed sezonem grzewczym należy przeglądać urządzenia grzewcze, by wykluczyć ich awarię i sprawdzić wentylację.

Wykrycie czadu w początkowej fazie umożliwiają czujniki tlenku węgla, dlatego warto takie urządzenia kupować i montować szczególnie tam, gdzie odbywa się proces spalania. Kiedy czujnik się odezwie, trzeba poprosić o pomoc strażaków,  jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i ewakuować się na zewnątrz 

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Na początku to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy. Prowadzą aż do utraty przytomności i śmierci. Nigdy nie należy tego lekceważyć.

- Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich należy sprawdzić drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla – apeluje policja. ([email protected], fot.: Rafał Gajewski/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu