Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
16/06/2016 - 06:30

Wybuch i pożar w Fakro pod kontrolą. Ćwiczenia służb ratowniczych (ZDJĘCIA!)

W kotłowni na terenie firmy Fakro w Nowym Sączu, z niewiadomych przyczyn doszło do wybuchu pod silosem, który niebezpiecznie przechylił się i zaczął zagrażać znajdującemu się w pobliżu kominowi. W tym czasie na kominie znajdowało się dwóch pracowników posiadających uprawnienia wysokościowe, którzy wykonywali prace konserwacyjno-remontowe. W związku z zaistniałą sytuacją nie mogli już samodzielnie zejść z komina i zaczęli wołać o pomoc.
Pożar i wybuch w Fakro. Ćwiczenia ratownicze

Nie był to jeszcze, jak się okazało koniec nieprzewidzianych zdarzeń na terenie firmy Fakro. Z nieznanych powodów w hali produkcyjno-magazynowej doszło do pożaru. Wybuchł on w magazynie półproduktów drewnianych i w szybkim tempie rozprzestrzeniał się na dach hali. Równocześnie do  zakładu dotarł  transport substancji chemicznych do utrzymania procesu technologicznego. Wskutek nieostrożności pracowników jeden z pojemników o pojemności 1000 litrów, w którym znajdowała się nieznana substancja wypadł z samochodu, tuż przed halą. Zbiornik pękł i wyciekło z niego to, co się w nim znajdowało. Osoby pracujące w magazynie błyskawicznie zaalarmowały kierownika zmiany, że w pomieszczeniu unosi się silny zapach drażniący drogi oddechowe. Kierownik nakazał pracownikom opuszczenie obiektu.

Do działań weszli natychmiast zaalarmowani strażacy i inne służby ratownicze. Rozpoczął się wyścig z czasem. Spokojnie! Nie była to, na szczęście rzeczywista sytuacja.

Pożar i wybuch w Fakro. Ćwiczenia ratownicze

Taki scenariusz miały strażackie ćwiczenia pod kryptonimem „FAKRO 2016”.

W ćwiczeniach brali udział ratownicy PSP i OSP z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, a także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Limanowa”, Specjalistyczna  Grupa  Ratownictwa Wysokościowego „Krynica”, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Nowy Sącz-1, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza „Nowy Sącz” i Kompania  Gaśnicza  „Tymbark”.
Pożar i wybuch w Fakro. Ćwiczenia ratownicze

Ćwiczenia przebiegały dwuetapowo. W pierwszym etapie – sztabowym uczestnicy zapoznali się ze specyfiką zakładu. W drugim realizowana już byłą część praktyczna.

Razem ze strażakami ćwiczyli także policjanci, ratownicy Pogotowia Ratunkowego, służby zarządzania kryzysowego z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, a także pracownicy Fakro.

- W sumie brało w nich udział około dwustu osób – podsumowuje ćwiczenia st. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu. – Ćwiczenia przebiegły sprawnie. Cieszymy się, że dopisała pogoda i nikt w trakcie tych ćwiczeń nie ucierpiał.

(MACH), Fot. PSP w Nowym Sączu.

 

Ćwiczenia ratownicze w Fakro w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu