Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/03/2018 - 20:00

Upadł na ziemię. Kobiety próbowały go podnieść, radny się przyglądał i zadzwonił po policję

Nietrzeźwy mężczyzna przewrócił się na ziemię. Kobiety, które stały tuż obok, natychmiast próbowały udzielić mu pomocy. Zajście widzieli kontrolerzy MPK, wśród których był radny Tadeusz Gajdosz. Gdy kobiety poprosiły o pomoc, zadzwonili po policję, wsiedli do autobusu i odjechali.

Do zdarzenia doszło 8 marca na Alejach Wolności w Nowym Sączu. Na przystanku autobusowym siedział nietrzeźwy mężczyzna. Nagle próbował wstać i wtedy upadł na ziemię. Całe zajście zauważyły dwie kobiety, które natychmiast próbowały mu pomóc. Było to trudne, bo mężczyzna nie mógł wstać o własnych siłach.

Tuż obok stali kontrolerzy MPK i kilka innych osób. Wszyscy przyglądali się, ale nikt nie chciał pomóc kobietom. Po chwili podszedł do nich niepełnosprawny mężczyzna. Prosił kontrolerów o pomoc, ale ci jedynie zadzwonili po policję.

- Potem wsiedli do autobusu, do którego my też zdążyłyśmy wsiąść – żali się kobieta na profilu Spotted: Nowy Sącz.

Jak się okazało, jednym z kontrolerów był Tadeusz Gajdosz – radny Nowego Sącza.

- Każdy ma obowiązek pomóc osobie potrzebującej, nieważne w jakim jest stanie, a tym bardziej służby miejskie. Jestem zdruzgotana zachowaniem ludzi, a w szczególności wspominanych panów kontrolerów. Oznajmiam, że nie zostawię tak tej sprawy – wyjaśnia kobieta, dla której tegoroczny dzień kobiet nie należy do udanych.

Na komentarz radnego nie trzeba było długo czekać.

- Prawdą jest, że dziewczyny pomogły podnieść się kompletnie pijanemu człowiekowi, który zsunął się z ławki, ponieważ stały blisko niego. Dobrze, że ludzie reagują na takie sytuacje, ale trzeba również zauważyć, że w ten sposób można doprowadzić do kolejnych obrażeń takiej osoby (która ponownie np. upadnie).

Najbardziej rozsądne działanie, które w tym momencie można było zastosować, to pozostawić tego człowieka przy ławce (był ciepły dzień, nie padał deszcz), a następnie powiadomić odpowiednie służby o zagrożeniu zdrowia i życia człowieka - tak też uczyniłem. Nie ulegajmy fake newsom pisanym przez anonimowe osoby – skomentował na profilu Spotted: Nowy Sącz.

Na potwierdzenie swoich słów, radny dołączył zdjęcie maila od oficera dyżurnego policji. Funkcjonariusz potwierdził, że kontroler ruchu MPK poprosił o interwencję wobec osoby w stanie upojenia alkoholowego.

Po kilku minutach na miejsce przyjechała policja i pogotowie. Nietrzeźwy mężczyzna został zabrany do szpitala. I choć wszystko skończyło się dobrze, internauci nie pozostawili suchej nitki na radnym.

- Jeśli ta osoba prosiła aby pomóc jej wstać czy usiąść na ławce, to faktycznie najlepiej wsiąść do autobusu, odjechać i zgłosić sprawę z daleka telefonicznie, nie sprawdzając nawet czy doszło do interwencji. Świetna postawa... – pisze jeden z nich.

W takiej sytuacji świadkowie powinni pomóc poszkodowanemu mężczyźnie wstać i zostać z nim aż do przyjazdu pogotowia i policji. W szczególny sposób zobowiązana do tego jest osoba, która dzwoni po służby ratunkowe. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny albo nie potrafi ustać na nogach, świadkowie powinni ustawić jego ciało w pozycji bocznej, aby zachowana była drożność dróg oddechowych i żeby nie doszło do zachłyśnięcia się wymiocinami, które u osób pijanych często występują.

Już dzieci w szkole podstawowej uczą się, jak prawidłowo wykonać  pozycję boczną. Takie sytuacje jak ta dowodzą, że wciąż jest zbyt mała świadomość społeczeństwa, jak właściwie zachować się w nagłych sytuacjach, w których zdrowie i życie człowieka jest zagrożone.

JD [email protected] Fot. Spotted: Nowy Sącz







Dziękujemy za przesłanie błędu