Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
26/07/2016 - 16:20

Sądeccy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników Tygodnia Misyjnego

Około dwudziestu tysięcy pielgrzymów i uczestników Światowych Dni Młodzieży gościło na Sądecczyźnie podczas Tygodnia Misyjnego. O ich bezpieczeństwo dbały służby ratownicze, w tym również policjanci.

Organizowane od blisko 30 lat Światowe Dni Młodzieży są największym i najważniejszym, skupiającym młodych katolików z całego świata, spotkaniem z papieżem. W tym roku to wydarzenie ma miejsce w Polsce, a centralnym jego punktem są uroczystości w Krakowie.

Swoistym przygotowaniem do tego spotkania, zarówno dla samych pielgrzymów jak i służb dbających o ład i porządek publiczny, były organizowane na poziomie diecezjalnym tzw. Tygodnie Misyjne.

Zobacz także: ŚDM to czas służby także dla Hufca ZHP Nowy Sącz!

Od 20 do 25 lipca br. na Sądecczyźnie gościli pielgrzymi z zagranicy, którzy przygotowywali się do spotkania z Papieżem Franciszkiem. Uczestniczyli w spotkaniach i uroczystościach organizowanych w parafiach na Sądecczyźnie.

Policja czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM

Jednym z wydarzeń Tygodnia Misyjnego, które już w drugim dniu pobytu pielgrzymów zgromadziło około tysiąca osób był rozegrany na stadionie Sandecji w Nowym Sączu mecz towarzyski pomiędzy zawodnikami-pielgrzymami z Francji oraz reprezentacją lokalnej młodzieży. Po jego zakończeniu zawodnicy i kibice przeszli ze stadionu do Bazyliki Św. Małgorzaty.

- Kulminacyjnym punktem obchodów Tygodnia Misyjnego w naszym regionie było spotkanie grup pielgrzymkowych i goszczących ich rodzin oraz wiernych na starosądeckich Błoniach. W sobotę przy ołtarzu papieskim zgromadziło się ponad dwanaście tysięcy osób – powiedziała portalowi Sądeczanin.info sierż. szt. Justyna Basiaga, rzeczniczka sądeckiej policji. – Następnego dnia w koncercie dziękczynnym, odbywającym się na płycie nowosądeckiego rynku wzięło udział około 6 tysięcy osób.

Zobacz także: Tysiące młodych z całego świata przy Ołtarzu Papieskim (Zdjęcia)

Zabezpieczenie tak dużego zgromadzenia wymagało pełnej mobilizacji służb mundurowych. Sądeccy policjanci wspierani przez inne służby ratownicze stanęli na wysokości zadania.

- Policjanci na czas trwania uroczystości z udziałem pielgrzymów pełnili patrole we wszystkich miejscach, w których niezbędna była ich obecność. Każdego dnia pobytu nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM czuwali funkcjonariusze, oddelegowani do różnych zadań m.in. związanych z zapewnieniem płynności ruchu na drogach dojazdowych oraz dbaniem o spokój i porządek publiczny – dodaje rzeczniczka.

Policjanci m.in. zabezpieczali trasę przejścia pielgrzymów głównymi ulicami miasta, które  wymagały wcześniejszego ich zamknięcia dla innych użytkowników. Policyjne patrole kierowały ruchem na skrzyżowaniach z odcinkami dróg i ulic wyłączonymi na czas pielgrzymki. Mundurowi wskazywali kierowcom objazdy.

- Funkcjonariusze sądeckiej komendy służyli pielgrzymom wszelką radą i pomocą, a dzięki ich profesjonalizmowi i doświadczeniu, uroczystości nie zostały zakłócone żadnym incydentem – mówi Basiaga.

policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM

Sądeccy policjanci dołożyli wszelkich starań, aby spotkania wielonarodowościowe odbywające się na Sądecczyźnie przebiegły bezpiecznie i bez zakłóceń.

Wczoraj (25 lipca) pielgrzymi pożegnali Sądecczyznę i pojechali do Krakowa na centralne Światowe Dni Młodzieży z udziałem Papieża Franciszka. Tam również nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży czuwać będą m.in. funkcjonariusze z Sądecczyzny.

Opr. (MACH), Fot. KMP w Nowym Sączu.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020