Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 kwietnia. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima
18/01/2020 - 14:00

Postawią nowy radar koło Nowego Sacza. Wiemy, gdzie będę polować na kierowców

Tam, gdzie stoją fotoradary, kierowcy zdejmują nogę z gazu. Tak jest między innymi na Alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu, gdzie wszyscy zwalniają do 60 km na godzinę. Z badań Instytutu Transportu Drogowego wynika, że to skuteczna metoda w podnoszeniu bezpieczeństwa na drogach, dlatego teraz urządzeń ma być więcej. Jedno z nich zostanie zamontowane na Sądecczyźnie.

W najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju ma stanąć 26 nowych fotoradarów, poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Przetarg na urządzenia już został ogłoszony. Jeden z radarów ma być zainstalowany na Sądecczyźnie.  Już wiadomo, gdzie go postawią. Jak wynika z wykazu opublikowanego na stronie Inspektoratu urządzenie pojawi się na drodze powiatowej w Naściszowej w pod numerem  25.

Czytaj też Horror na Lwowskiej. Wylądowała na dachu, potem uderzyła w dom [ZDJĘCIA]  

W jaki sposób  to właśnie miejsce znalazło się na niechlubnej liście najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju?  

 Jak informuje Inspektorat, została wykonana analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, obejmująca wszystkie drogi publiczne w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem liczby osób rannych oraz zabitych.

- Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Pod uwagę wzięto obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch - argumentuje Instytut Transportu Drogowego, który dokonywał analizy.

Czytaj też Ofiary pecha czy brawury. Roztrzaskane trzy auta, czwarte wylądowało na dachu 

- Występowanie tego typu obiektów w promieniu 500 m od miejsca koncentracji zdarzeń stanowiło dodatkowy argument za objęciem odcinka drogi lub obiektu drogowego automatycznym nadzorem nad ruchem drogowym.  Kolejnym etapem kwalifikacji miejsca do ustawienia stacjonarnego urządzenia rejestrującego była analiza geometrii przebiegu drogi pod kątem jej wpływu na prawidłowość pomiaru oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego w analizowanym punkcie.

W sumie projekt realizowany przez Inspektorat Transportu Drogowego zakłada montaż na polskich drogach ponad stu nowych fotoradarów. Instalacje nowych urządzeń rozpoczną się w czwartym  kwartale tego roku.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu