Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 lipca. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
30/12/2018 - 10:05

Nowy Sącz: wybuch gazu w kamienicy naruszył ściany budynku

Kamienica przy ul. Krakowskiej w Nowym Sączu, w której doszło wczoraj po południu do wybuchu gazu i pożaru, została częściowo wyłączona z użytkowania przez inspektorów nadzoru budowlanego. W zdarzeniu tym poparzona została kobieta. Najprawdopodobniej przebywała w mieszkaniu. Ona oraz jej sąsiad, który uskarżał się na złe samopoczucie, trafili do szpitala.

Przyczyna wybuchu gazu nie jest na razie znana. Zdarzenie miało miejsce w sobotnie popołudnie około godz. 15.36 w jednym z mieszkań w kamienicy zamieszkanej przez kilka rodzin. Po wybuchu w mieszkaniu zaczęło się palić. Pożar szybko ugasili za pomocą gaśnicy proszkowej inni lokatorzy budynku jeszcze przed przyjazdem strażaków.

 - W mieszkaniu znajdowały się dwie 11-kilogramowe butle z gazem propan butan, które mieszkańcy zakręcili i wynieśli na zewnątrz budynku - mówi st. bryg. Paweł Motyka, z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. - W chwili wybuchu w kamienicy znajdowało się 11 osób. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało dwoje mieszkańców budynku. - Jednej z tych osób lokatorzy udzielili pomocy przed przybyciem strażaków. Drugą wynieśli na zewnątrz. Pozostali mieszkańcy nie skarżyli się na żadne dolegliwości.

Osoby mieszkające na drugim i trzecim piętrze, opuściły budynek jeszcze przed przyjazdem strażaków. Mieszkańcy pierwszej kondygnacji pozostawali w budynku, ale nie na długo. Potem i oni także opuścili kamienicę  

- Strażacy, którzy dotarli na miejsce zdarzenia natychmiast odłączyli prąd w budynku oraz zakręcili zawory gazu w całej kamienicy - dodaje komendant Motyka. - Udzielili także pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz sprawdzili mieszkania pod kątem między innymi zagrożenia pożarowego.

Wtedy okazało się, że wybuch spowodował naruszenie stabilności ścian nośnych i działowych na drugim i trzecim piętrze budynku.

- Ratownicy, którzy znajdowali się w środku opuścili kamienicę - informuje st. bryg. Motyka. - Na miejsce wezwano pracowników Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ten  po zapoznaniu się z uszkodzeniami wewnątrz obiektu zdecydował o wyłączeniu z użytku drugiej i trzeciej kondygnacji budynku. Natomiast mieszkańcom pierwszej kondygnacji zezwolił  na użytkowanie mieszkań.

Dla mieszkańców budynku został w czasie trwania akcji podstawiony autobus, w którym lokatorzy mogli się m.in. ogrzać. Osoby mieszkające w tejże kamienicy wybrały nocleg u rodzin lub znajomych. 

RG [email protected], IM. fot. PSP w Nowym Sączu.

Wybuch gazu w kamienicy naruszył ściany w budynku

Kamienica przy ul. Krakowskiej w Nowym Sączu, w której doszło wczoraj po południu do wybuchu gazu propan butan i pożaru, została częściowo wyłączona z użytkowania przez inspektorów nadzoru budowlanego. W zdarzeniu tym poparzona została kobieta. Najprawdopodobniej przebywała w mieszkaniu, w którym zaistniało zdarzenie. Ona oraz jej sąsiad, który uskarżał się na złe samopoczucie trafili do szpitala.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik