Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
12/09/2022 - 13:05

Chwile grozy przy kamieniołomie. Młoda dziewczyna chciała skończyć ze swoim życiem

W chwilach trudnych potrzebujemy obok siebie drugiego człowieka. Najlepiej pokazuje to sytuacja do jakiej doszło w sobotę w Klęczanach. Nastolatka chciała tutaj popełnić samobójstwo. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Samobójstwa w regionie

W ostatnim czasie doszło w naszym regionie do kilku prób samobójczych. Niestety, niektóre z nich były udane. Pod koniec sierpnia w piwnicy jednego z domów w Owieczce (powiat limanowski) powiesił się 68-latek. Jego życia, mimo reanimacji nie udało się uratować.

Próba samobójcza w Klęczanach

W pamięci wielu osób jest jeszcze zapewne dramatyczna historia 19-letniego Franciszka, którego ciało zostało odnalezione w lesie. Apel, aby nie bać się rozmowy, która może uratować życie wystosował po niej jego brat. Chwile grozy rozegrały się także w sobotę w Klęczanach (gmina Chełmiec).

Jak przekazał nam dyżurny sądeckiej straży, w okolicach kamieniołomu młoda kobieta chciała popełnić samobójstwo. Sytuacja była bardzo poważna. Na szczęście na miejscu była też jej koleżanka, która ją uratowała. W tym przypadku wszystko dobrze się skończyło. Ta sytuacja pokazuje jednak jak w chwilach trudnych potrzebna nam jest obecność drugiej osoby. Okoliczności całego zdarzenia wyjaśniają policjanci.

Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na popełnienie samobójstwa, wcześniej mówi innym o swoich problemach. Niestety ich komunikaty bywają zagłuszane przez otoczenie, które nie dopuszcza możliwości zachorowania na depresję w swojej rodzinie. Ta choroba nie jest oczywiście jedynym, ale pozostaje bardzo częstym i ukrytym powodem zamachów

– Z obecnymi problemami najtrudniej radzą sobie tzw. młodzi dorośli, którzy w czasie pandemii nierzadko próbowali rozpocząć swoją pierwszą pracę, ale mieli z tym kłopot. W nietypowych warunkach zaczynali studia i przeprowadzali się. Do tego nie mogli się spotykać ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. A to właśnie oni najbardziej potrzebują wsparcia i fizycznego kontaktu z bliskimi – tłumaczyła jakiś czas temu na łamach "Sądeczanina" psycholog Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”.

Wśród ustalonych przyczyn samobójstw najczęściej wymienia się chorobę psychiczną lub zaburzenia psychiczne. Na drugim miejscu wskazuje się zawód miłosny, a na trzecim – nieporozumienia rodzinne bądź przemoc w rodzinie.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

  • Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 2222
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123

([email protected], fot.: JM/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu